Zaznacz stronę

Norma GB/T 3098.6-2014 określa właściwości mechaniczne śrub, wkrętów i kołków wykonanych ze stali nierdzewnych odpornych na korozję, badanych w zakresie temperatur otoczenia od 10°C do 35°C. Norma ta ma zastosowanie do elementów złącznych o nominalnej średnicy gwintu od 5 mm do 100 mm, zapewniając niezawodną pracę w różnych zastosowaniach przemysłowych. Klasyfikuje ona stale nierdzewne na grupy austenityczne, martenzytyczne i ferrytyczne, definiując klasy właściwości na podstawie wytrzymałości na rozciąganie, granicy plastyczności, wydłużenia i twardości.

Właściwości mechaniczne

Właściwości mechaniczne określone w normie GB/T 3098.6-2014 gwarantują, że elementy złączne ze stali nierdzewnej spełniają określone wymagania dotyczące wytrzymałości i ciągliwości. Właściwości te mają kluczowe znaczenie w zastosowaniach wymagających odporności na korozję w połączeniu z integralnością mechaniczną. Poniższa tabela zawiera minimalne wartości wytrzymałości na rozciąganie (Rm), granicy plastyczności (Rp0,2), wydłużenia po zerwaniu (A) oraz zakresy twardości dla różnych grup stali i klas własności.

Grupa StalowaGatunek staliKlasa nieruchomościWytrzymałość na rozciąganie Rm (MPa) minNaprężenie graniczne Rp0,2 (MPa) minWydłużenie A min (wielokrotności d)Twardość HBTwardość HRCTwardość HV
minmaksminmaksminmaks
AustenitycznyA1, A2, A3, A4, A5505002100,6d––––––
707004500,4d––––––
808006000,3d––––––
MartenzytycznyC1505002500,2d147209––155220
707004100,2d2093142034220330
110111008200,2d––3645350440
MartenzytycznyC3808006400,2d2283232135240340
MartenzytycznyC4505002500,2d147209––155220
707004100,2d2093142034220330
FerrytycznyF12454502500,2d128209––135220
606004100,2d171271––180285

1 Hartowane i odpuszczane w minimalnej temperaturze odpuszczania 275°C.
2 Dla nominalnej średnicy gwintu d ≤ 24 mm.

Skład chemiczny

Wymagania dotyczące składu chemicznego określone w normie GB/T 3098.6-2014 określają limity pierwiastków dla gatunków stali nierdzewnej stosowanych w elementach złącznych. Składy te zapewniają odporność na korozję, właściwości mechaniczne i możliwości produkcyjne. Poniższa tabela przedstawia limity procentowe dla kluczowych pierwiastków w każdym gatunku stali.

Gatunek staliGrupa StalowaC (%)Si (%) maks.Mn (%) maks.Maksymalny P (%)S (%)Maks. N (%)Cr (%)Mo (%)Ni (%)Cu (%)Inni (%)
minmaksminmaksminmaksminmaksminmaksminmaks
A1Austenityczny–0.1216.50.200.1530.353–1619–0.705.0410.051.752.25–
A2–0.10612.00.05–0.03–15720––88.019.0–4.0–
A39–0.0812.00.05–0.03–1719––9.012.0–1.0–
A410–0.08612.00.05–0.03–16182310.015.0–4.0–
A59,10–0.0812.00.05–0.03–16192310.514.0–1.0–
C110Martenzytyczny0.090.1511.00.05–0.03–1214–––1.0–––
C30.170.2511.00.04–0.03–1618––1.52.5–––
C4100.080.1511.50.060.1530.353–1214–0.60–1.0–––
F111Ferrytyczny–0.1211.00.04–0.03–1518––12–1.0–––

3 Siarkę można zastąpić selenem.
4 Jeżeli zawartość niklu jest niższa niż 8%, minimalna zawartość manganu musi wynosić 5%.
5 Jeśli zawartość niklu przekracza 8%, nie ma ograniczeń co do minimalnej zawartości miedzi.
6 W przypadku stali austenitycznych o maksymalnej zawartości węgla 0,03%, zawartość azotu może wynosić do 0,22%.
7 Jeżeli zawartość chromu jest niższa niż 17%, minimalna zawartość niklu musi wynosić 12%.
8 Zawartość molibdenu może być dozwolona według uznania producenta. W przypadku niektórych zastosowań limity zawartości molibdenu mogą być określone w zamówieniu.
9 Gatunki stabilizowane: Zawartość tytanu ≥ 5×C% do 0,8% lub niobu i/lub tantalu ≥ 10×C% do 1,0%.
10 W przypadku produktów o większych średnicach, w celu uzyskania określonych właściwości mechanicznych, można zastosować wyższą zawartość węgla, nawet do 0,12% w przypadku stali austenitycznych.
11 Może zawierać tytan ≥ 5×C% do 0,8% lub niob i/lub tantal ≥ 10×C% do 1,0%.
12 Obecność molibdenu może być dozwolona według uznania producenta.

Często zadawane pytania (FAQ)

1. Jaki jest zakres GB/T 3098.6-2014?
Niniejsza norma dotyczy śrub, wkrętów i kołków ze stali nierdzewnej o nominalnej średnicy gwintu od 5 mm do 100 mm, badanych w temperaturze otoczenia od 10°C do 35°C.
2. W jaki sposób w tej normie określa się klasy nieruchomości?
Klasy własności, takie jak 50, 70, 80 i 110, oznaczają nominalną wytrzymałość na rozciąganie w MPa podzieloną przez 10, dostosowaną do stali nierdzewnych austenitycznych, martenzytycznych lub ferrytycznych.
3. Jakiej obróbce cieplnej wymaga się w przypadku stali martenzytycznej gatunku C1 w klasie własności 110?
Aby uzyskać określone właściwości mechaniczne, należy je zahartować i odpuścić w minimalnej temperaturze odpuszczania wynoszącej 275°C.
4. Czy istnieją ograniczenia średnicy gwintu dla stali ferrytycznej klasy F1?
Tak, właściwości klasy F1 dotyczą elementów złącznych o nominalnej średnicy gwintu do 24 mm.
5. W jaki sposób norma zapewnia stabilizację w gatunkach austenitycznych, takich jak A3 i A5?
Stabilizację uzyskuje się poprzez dodanie tytanu (≥ 5×C% do 0,8%) lub niobu/tantalu (≥ 10×C% do 1,0%) w celu zapobiegania wytrącaniu się węglików i zwiększenia odporności na korozję.
6. Czy w gatunku A2 można regulować zawartość molibdenu?
Producent może według własnego uznania dodać molibden, jednak w przypadku zastosowań wymagających precyzyjnej kontroli należy podać konkretne limity w zamówieniu.