Invoering

DIN 7991 specificeert verzonken kopbouten met zeskantaandrijving, ook wel bekend als platkopschroeven met zeskantaandrijving. Deze bevestigingsmiddelen hebben een conische kop van 90 graden die gelijk ligt met of onder het oppervlak van het te bevestigen onderdeel, wat zorgt voor een strak, aerodynamisch profiel dat ideaal is voor toepassingen waarbij uitsteeksels tot een minimum beperkt moeten worden. De interne zeskantaandrijving maakt een hoge koppeloverdracht mogelijk zonder externe sleutel, wat de veiligheid verhoogt en het risico op manipulatie vermindert.

Deze schroeven worden veelvuldig gebruikt in de machinebouw, lucht- en ruimtevaart, automobielindustrie en matrijzenbouw vanwege hun vermogen om sterke, betrouwbare verbindingen te creëren in krappe ruimtes. Ze worden vervaardigd door middel van koudsmeden en draadsnijden, wat een hoge precisie en consistentie garandeert. Deze handleiding beschrijft de standaardafmetingen, materiaalsamenstellingen, mechanische eigenschappen en aanhaalmomenten, gebaseerd op DIN 7991 en verwante ISO-normen zoals ISO 10642, om ingenieurs te ondersteunen bij de selectie, installatie en kwaliteitsborging.

Het begrijpen van deze specificaties is cruciaal voor het waarborgen van de structurele integriteit, aangezien onjuiste dimensionering of aanhaalmomenten kunnen leiden tot het bezwijken van verbindingen onder belasting. Factoren zoals materiaalkwaliteit, schroefdraadspoed en oppervlakteafwerking beïnvloeden de prestaties, en het naleven van normen minimaliseert risico's in kritische assemblages.

Afmetingen en specificaties

DIN 7991 definieert nauwkeurige maattoleranties voor verzonken zeskantschroeven om uitwisselbaarheid en een goede passing te garanderen. Belangrijke parameters zijn onder andere de nominale diameter (d), spoed (p), kopdiameter (dk), kophoogte (k), inbusmaat (s) en verzinkhoek (doorgaans 90°-92°). De lengtes variëren van kort tot lang, met opties voor volledige of gedeeltelijke schroefdraad. De onderstaande tabel geeft een overzicht van de standaardafmetingen voor de maten M3 tot en met M24, gebaseerd op geverifieerde DIN 7991-gegevens. Merk op dat voor grotere maten zoals M22 en M24 de verzinkhoek 90°-92° blijft, waarmee eventuele misvattingen uit niet-standaard bronnen worden gecorrigeerd.

Deze afmetingen maken vlakke montage mogelijk, waarbij de kop volledig verzonken in een verzonken gat ligt. Ingenieurs dienen te controleren of de diameter van de verzonken gaten overeenkomt met de dk max-waarden om openingen of interferentie te voorkomen. Toleranties zijn klasse 10.9 of equivalent, tenzij anders gespecificeerd.

Nominale diameter dM3M4M5M6M8M10M12M14M16M18M20M22M24
Pitch p0.50.70.811.251.51.75222.52.52.53
Lengtebereik l8-408-4010-6012-6016-10020-10025-10025-10030-10030-10030-10035-10035-100
Kopdiameter dkmax681012162024273033363639
min5.77.649.6411.5715.5719.4823.4826.4829.4832.3835.3835.3838.38
Socketmaat snominaal22.534568101012121414
max2.12.63.14.125.146.148.17510.17510.17512.21212.21214.21214.212
min2.022.523.024.025.026.028.02510.02510.02512.03212.03214.03214.032
Hoofdhoogte kmax1.21.82.32.53.54.44.64.85.35.55.98.810.3
min0.951.552.052.253.24.14.34.555.25.68.449.87
Verzinkhoek αmax92°92°
min90°90°

Raadpleeg DIN 7991 of ISO 10642 voor volledige specificaties, inclusief schroefdraadlengtes en toleranties. Houd er rekening mee dat de lengte wordt gemeten vanaf de bovenkant van de kop tot de punt, en dat volledige schroefdraad standaard is voor kortere lengtes.

Materialen en chemische samenstelling

DIN 7991-schroeven worden doorgaans gemaakt van roestvrij staal voor corrosiebestendigheid of van gelegeerd staal voor hoge sterkte. Veelgebruikte materialen zijn roestvrij staal A2 (SUS304) en A4 (SUS316), die een uitstekende duurzaamheid bieden in zware omstandigheden. De chemische samenstelling zorgt ervoor dat mechanische eigenschappen zoals treksterkte en hardheid behouden blijven.

Roestvrijstalen varianten bieden niet-magnetische eigenschappen en weerstand tegen oxidatie, waardoor ze geschikt zijn voor toepassingen in de voedingsmiddelenindustrie, de scheepvaart en de medische sector. Gelegeerd staal, vaak in sterkteklassen 8.8, 10.9 of 12.9, wordt warmtebehandeld voor extra sterkte bij constructietoepassingen. Oppervlaktebehandelingen zoals zwartoxide of verzinking bieden verdere bescherming tegen slijtage.

MateriaalChemische samenstelling (%)
CMnSiPSNiMoCr
SUS304 (A2)≤0,08≤2,00≤1,00≤0,045≤0,038.00-11.0017.00-19.00
SUS316 (A4)≤0,08≤2,00≤1,00≤0,045≤0,0310.00-14.002.00-3.0016.00-18.00

Voor koolstofstaal variëren de samenstellingen per kwaliteit (bijv. 10.9: C 0,20-0,55%, Mn 0,40-0,90%). Kies op basis van de omgevingsomstandigheden; A4 is geschikt voor blootstelling aan zeewater vanwege het molybdeengehalte dat de weerstand tegen putcorrosie verbetert.

Mechanische eigenschappen

De mechanische eigenschappen van DIN 7991-schroeven worden geclassificeerd volgens ISO 3506 voor roestvast staal en ISO 898 voor koolstofstaal. Roestvaste staalsoorten A2-50, A2-70 en A4-80 bieden treksterktes van 500 tot 800 MPa, met vloeigrenzen van 210-450 MPa. Deze eigenschappen zorgen voor ductiliteit en trillingsbestendigheid, terwijl ze tegelijkertijd voldoende hardheid (HV 150-300) bieden voor een goede aandrijving.

Koolstofstaalvarianten in de klassen 8.8, 10.9 en 12.9 bereiken hogere sterktes (800-1200 MPa treksterkte), ideaal voor dragende toepassingen. Eigenschappen zijn onder andere een minimale rek van 12% en slagvastheid voor gebruik bij lage temperaturen. Tests volgens DIN EN ISO 6892-1 bevestigen de conformiteit, waarbij de oppervlaktehardheid wordt gecontroleerd om waterstofbrosheid in geplateerde schroeven te voorkomen.

Belangrijkste richtlijnen: Stem de materiaalklasse af op de belasting van de toepassing; A4-80 voor corrosieve omgevingen met hoge sterkte-eisen. Regelmatige inspecties op vermoeiingsscheuren worden aanbevolen bij cyclische belasting.

Koppelnormen

De koppelwaarden voor DIN 7991-schroeven garanderen een goede klemming zonder beschadiging van de schroefkop of breuk. Voor roestvrijstaalsoorten zijn minimale breekkoppels (in Nm, omgerekend van kgf.cm voor nauwkeurigheid: 1 kgf.cm ≈ 0,098 Nm) gespecificeerd. Deze zijn gebaseerd op destructieve tests volgens DIN EN ISO 3506-1 en geven het koppel aan waarbij de schroef bezwijkt door torsie.

Gebruik voor de montage een aanhaalmoment van 70-80% als bevestigingswaarde, gecorrigeerd voor smering (μ=0,125 voor glad, 0,094 voor gecoat). Voorspanningsberekeningen volgens VDI 2230 garanderen de veiligheid van de verbinding. De onderstaande tabel geeft de minimale aanhaalmomenten weer, geverifieerd aan de hand van standaardgegevens.

DraadEigendomsklasse
A2-50A2-70A4-80
Minimaal breekkoppel (Nm)
M1.60.150.20.24
M20.30.40.48
M2.50.60.90.96
M31.11.61.8
M42.73.84.3
M55.57.88.8
M69.31315
M8233237
M10466574
M1280110130
M16210290330

Voor koolstofstaal zijn de aanbevolen aanhaalmomenten (MA in Nm) voor klasse 10.9 hoger: M3=1,4, M4=3,4, M5=6,8, M6=11, M8=28, M10=55, enz., volgens ISO 898-1. Gebruik momentsleutels met een nauwkeurigheid van ±4% en houd rekening met wrijvingscoëfficiënten voor een nauwkeurige voorspanning.

Productieproces

De productie van DIN 7991-schroeven omvat doorgaans koudvervormen op meerstationmachines, waarbij de conische kop en de zeskantbus in één of twee slagen worden gevormd. Dit proces garandeert een hoog materiaalgebruik en een nauwkeurige geometrie. Het daaropvolgende schroefdraad wordt aangebracht met behulp van automatische rolmachines, waardoor uniforme schroefdraad met minimale bramen ontstaat.

Warmtebehandeling voor gelegeerd staal omvat afschrikken en temperen om de gewenste hardheid te bereiken (bijvoorbeeld 39-44 HRC voor 10.9). Roestvaste staalvarianten ondergaan gloeien voor betere bewerkbaarheid. Kwaliteitscontroles omvatten dimensionale inspecties volgens DIN EN ISO 4759 en schroefdraadmetingen volgens GO/NO-GO-normen. Oppervlaktebehandelingen zoals passivering voor roestvast staal of galvaniseren voor koolstofstaal verbeteren de corrosiebestendigheid.

Geavanceerde productiemethoden maken gebruik van CNC-bewerking voor aangepaste lengtes en niet-standaard kenmerken, waarbij traceerbaarheid door middel van lotnummering wordt gewaarborgd. Dit proces levert bevestigingsmiddelen op met consistente prestaties, waardoor de variabiliteit in assemblages wordt verminderd.

Toepassingen

DIN 7991-schroeven blinken uit in situaties waar vlakke oppervlakken vereist zijn, zoals vliegtuigpanelen, autochassis en precisievormen. In hogesnelheidstreinen bevestigen ze componenten zonder aerodynamische weerstand. Mechanische assemblages profiteren van hun hoge koppelcapaciteit, terwijl ze in de elektronica worden gebruikt voor EMI-afscherming van behuizingen.

Selectietips: Gebruik A4-schroeven in vochtige omgevingen; 12.9 voor verbindingen die zwaar belast worden. Combineer met verzonken gaten volgens DIN 74 voor een optimale passing. Breng in trillingsgevoelige omgevingen schroefdraadborgmiddel aan om de voorspanning te behouden. Deze toepassingen benadrukken de veelzijdigheid van de schroeven bij het realiseren van veilige en esthetische bevestigingen.

Veelgestelde vragen (FAQ)

Wat is de standaard verzinkhoek voor DIN 7991-schroeven?
De verzinkhoek bedraagt ​​minimaal 90° en maximaal 92° voor alle maten M3 tot en met M24, waardoor een goede passing in de bijbehorende gaten gegarandeerd is zonder uitsteeksels.
Hoe kies ik de juiste materiaalkwaliteit?
Kies A2-70 voor algemene corrosiebestendigheid, A4-80 voor maritieme of zure omgevingen vanwege het molybdeen. Voor hoge sterkte kunt u kiezen voor koolstofstaal 10.9 of 12.9 met beschermende coatings.
Welk aanhaalmoment moet ik gebruiken bij de installatie?
Gebruik 70-80% van het minimale aanhaalmoment, gecorrigeerd voor wrijving. Bijvoorbeeld M6 A2-70: vastdraaien met 9-10 Nm. Kalibreer gereedschap altijd en denk aan smering.
Zijn deze schroeven geschikt voor toepassingen met hoge trillingen?
Ja, met schroefdraadborgmiddel of een aanhaalmomentbeveiliging. De interne aandrijving en het vlakke ontwerp verminderen het risico op losraken bij dynamische belastingen zoals die van machines of voertuigen.
Welke invloed heeft het productieproces op de kwaliteit?
Koudvervormen zorgt voor een nauwkeurige kopvorming; onjuiste schroefdraad kan spanningsconcentraties veroorzaken. Eis gecertificeerde fabrikanten die voldoen aan DIN EN ISO 9001 voor consistente afmetingen en sterkte.
Kunnen DIN 7991-schroeven worden gebruikt met niet-metalen materialen?
Ja, in composieten of kunststoffen met geschikte inzetstukken, maar controleer de compatibiliteit om pletten te voorkomen. Lagere koppelwaarden kunnen nodig zijn om materiaalschade te voorkomen.