Wstęp
Norma DIN 7991 określa śruby z łbem stożkowym i gniazdem sześciokątnym, powszechnie znane jako śruby z łbem płaskim i gniazdem sześciokątnym. Te elementy złączne posiadają 90-stopniowy łeb stożkowy, który przylega równo z powierzchnią lub poniżej powierzchni łączonego elementu, zapewniając czysty, aerodynamiczny profil, idealny do zastosowań, w których konieczne jest zminimalizowanie wystających elementów. Wewnętrzny łeb sześciokątny umożliwia przenoszenie wysokiego momentu obrotowego bez konieczności użycia klucza zewnętrznego, co zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko manipulacji.
Śruby te są szeroko stosowane w inżynierii mechanicznej, lotnictwie, motoryzacji i produkcji form, ze względu na ich zdolność do tworzenia mocnych i niezawodnych połączeń w ograniczonej przestrzeni. Wytwarzane metodą kucia na zimno i gwintowania, gwarantują wysoką precyzję i powtarzalność. Niniejszy przewodnik szczegółowo opisuje standardowe wymiary, skład materiałów, właściwości mechaniczne i zalecenia dotyczące momentu dokręcania, oparte na normie DIN 7991 i powiązanych normach ISO, takich jak ISO 10642, aby pomóc inżynierom w doborze, montażu i zapewnieniu jakości.
Zrozumienie tych specyfikacji jest kluczowe dla zapewnienia integralności strukturalnej, ponieważ nieprawidłowy dobór rozmiaru lub momentu dokręcania może prowadzić do uszkodzenia połączenia pod obciążeniem. Czynniki takie jak gatunek materiału, skok gwintu i wykończenie powierzchni wpływają na wydajność, a przestrzeganie norm minimalizuje ryzyko w krytycznych zespołach.
Wymiary i specyfikacje
Norma DIN 7991 określa precyzyjne tolerancje wymiarowe dla śrub z łbem stożkowym i gniazdem sześciokątnym, aby zapewnić ich zamienność i dopasowanie. Kluczowe parametry obejmują średnicę nominalną (d), skok (p), średnicę łba (dk), wysokość łba (k), rozmiar gniazda (s) oraz kąt natarcia (zwykle 90°-92°). Dostępne długości wahają się od krótkich do długich, z możliwością pełnego lub częściowego gwintowania. Poniższa tabela zawiera standardowe wymiary dla rozmiarów od M3 do M24, oparte na zweryfikowanych danych z normy DIN 7991. Należy pamiętać, że dla większych rozmiarów, takich jak M22 i M24, kąt natarcia pozostaje na poziomie 90°-92°, co koryguje wszelkie potencjalne błędne przekonania wynikające z niestandardowych źródeł.
Wymiary te ułatwiają montaż na płasko, z łbem całkowicie zagłębionym w otworze stożkowym. Inżynierowie powinni sprawdzić, czy średnice otworu stożkowego odpowiadają wartościom dk max, aby uniknąć szczelin lub kolizji. Tolerancje są zgodne z klasą 10.9 lub równoważną, o ile nie określono inaczej.
| Średnica nominalna d | M3 | M4 | M5 | M6 | M8 | M10 | M12 | M14 | M16 | M18 | M20 | M22 | M24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wysokość p | 0.5 | 0.7 | 0.8 | 1 | 1.25 | 1.5 | 1.75 | 2 | 2 | 2.5 | 2.5 | 2.5 | 3 | |
| Zakres długości l | 8-40 | 8-40 | 10-60 | 12-60 | 16-100 | 20-100 | 25-100 | 25-100 | 30-100 | 30-100 | 30-100 | 35-100 | 35-100 | |
| Średnica główki dk | maks | 6 | 8 | 10 | 12 | 16 | 20 | 24 | 27 | 30 | 33 | 36 | 36 | 39 |
| min | 5.7 | 7.64 | 9.64 | 11.57 | 15.57 | 19.48 | 23.48 | 26.48 | 29.48 | 32.38 | 35.38 | 35.38 | 38.38 | |
| Rozmiar gniazda s | nominalny | 2 | 2.5 | 3 | 4 | 5 | 6 | 8 | 10 | 10 | 12 | 12 | 14 | 14 |
| maks | 2.1 | 2.6 | 3.1 | 4.12 | 5.14 | 6.14 | 8.175 | 10.175 | 10.175 | 12.212 | 12.212 | 14.212 | 14.212 | |
| min | 2.02 | 2.52 | 3.02 | 4.02 | 5.02 | 6.02 | 8.025 | 10.025 | 10.025 | 12.032 | 12.032 | 14.032 | 14.032 | |
| Wysokość głowy k | maks | 1.2 | 1.8 | 2.3 | 2.5 | 3.5 | 4.4 | 4.6 | 4.8 | 5.3 | 5.5 | 5.9 | 8.8 | 10.3 |
| min | 0.95 | 1.55 | 2.05 | 2.25 | 3.2 | 4.1 | 4.3 | 4.5 | 5 | 5.2 | 5.6 | 8.44 | 9.87 | |
| Kąt stożkowy α | maks | 92° | 92° | |||||||||||
| min | 90° | 90° | ||||||||||||
Pełne specyfikacje, w tym długości gwintów i tolerancje, można znaleźć w normach DIN 7991 lub ISO 10642. Należy pamiętać, że długości mierzone są od wierzchołka łba do czubka, a w przypadku krótszych długości standardowo stosuje się pełny gwint.
Materiały i skład chemiczny
Śruby DIN 7991 są zazwyczaj wykonane ze stali nierdzewnej odpornej na korozję lub ze stali stopowej o wysokiej wytrzymałości. Do popularnych materiałów należą stale nierdzewne A2 (SUS304) i A4 (SUS316), które zapewniają doskonałą trwałość w trudnych warunkach. Skład chemiczny zapewnia zachowanie właściwości mechanicznych, takich jak wytrzymałość na rozciąganie i twardość.
Warianty ze stali nierdzewnej charakteryzują się właściwościami niemagnetycznymi i odpornością na utlenianie, dzięki czemu nadają się do zastosowań w przetwórstwie spożywczym, przemyśle morskim i medycynie. Wersje ze stali stopowej, często w klasach wytrzymałości 8.8, 10.9 lub 12.9, są poddawane obróbce cieplnej w celu zwiększenia wytrzymałości w zastosowaniach konstrukcyjnych. Wykończenia powierzchni, takie jak oksydowanie lub cynkowanie, dodatkowo chronią przed zużyciem.
| Tworzywo | Skład chemiczny (%) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C | Mn | Si | P | S | Ni | Mo | Cr | |
| SUS304 (A2) | ≤0,08 | ≤2,00 | ≤1,00 | ≤0,045 | ≤0,03 | 8.00-11.00 | – | 17.00-19.00 |
| SUS316 (A4) | ≤0,08 | ≤2,00 | ≤1,00 | ≤0,045 | ≤0,03 | 10.00-14.00 | 2.00-3.00 | 16.00-18.00 |
W przypadku stali węglowej składy różnią się w zależności od gatunku (np. 10.9: C 0,20–0,55%, Mn 0,40–0,90%). Należy wybrać w zależności od warunków środowiskowych; A4 w przypadku ekspozycji na czynniki morskie ze względu na zawartość molibdenu zwiększającą odporność na korozję wżerową.
Właściwości mechaniczne
Właściwości mechaniczne śrub DIN 7991 są klasyfikowane zgodnie z normą ISO 3506 dla stali nierdzewnej i ISO 898 dla stali węglowej. Gatunki stali nierdzewnej A2-50, A2-70 i A4-80 charakteryzują się wytrzymałością na rozciąganie od 500 do 800 MPa, przy granicy plastyczności 210-450 MPa. Zapewniają one ciągliwość i odporność na wibracje, a jednocześnie twardość wystarczającą (HV 150-300) dla integralności wkrętu.
Stal węglowa w klasach 8.8, 10.9 i 12.9 charakteryzuje się wyższą wytrzymałością (800-1200 MPa przy rozciąganiu), idealną do zastosowań nośnych. Jej właściwości obejmują wydłużenie min. 12% oraz udarność do zastosowań w niskich temperaturach. Zgodność z normą DIN EN ISO 6892-1 potwierdzają badania, a twardość powierzchni jest kontrolowana, aby zapobiec kruchości wodorowej w śrubach ocynkowanych.
Kluczowe wskazówki: Dopasuj klasę właściwości do naprężeń występujących w danym zastosowaniu; A4-80 dla środowisk korozyjnych o wysokich wymaganiach wytrzymałościowych. Zaleca się regularne kontrole pęknięć zmęczeniowych w przypadku obciążeń cyklicznych.
Normy momentu obrotowego
Wartości momentu obrotowego dla śrub DIN 7991 zapewniają prawidłowe mocowanie bez zerwania lub uszkodzenia łba. Minimalne momenty zrywające (w Nm, przeliczone z kgf·cm dla dokładności: 1 kgf·cm ≈ 0,098 Nm) są określone dla gatunków stali nierdzewnej. Są to badania niszczące zgodnie z normą DIN EN ISO 3506-1, wskazujące moment obrotowy, przy którym śruba ulega zniszczeniu na skręcanie.
Do montażu należy użyć momentu zrywającego 70-80% jako wartości osadzenia, skorygowanej o smarowanie (μ = 0,125 dla połączenia gładkiego, 0,094 dla połączenia ocynkowanego). Obliczenia napięcia wstępnego zgodnie z normą VDI 2230 zapewniają bezpieczeństwo połączenia. Poniższa tabela zawiera minimalne momenty zrywające, zweryfikowane ze standardowymi danymi.
| Nitka | Klasa nieruchomości | ||
|---|---|---|---|
| A2-50 | A2-70 | A4-80 | |
| Min. moment zrywający (Nm) | |||
| M1.6 | 0.15 | 0.2 | 0.24 |
| M2 | 0.3 | 0.4 | 0.48 |
| M2,5 | 0.6 | 0.9 | 0.96 |
| M3 | 1.1 | 1.6 | 1.8 |
| M4 | 2.7 | 3.8 | 4.3 |
| M5 | 5.5 | 7.8 | 8.8 |
| M6 | 9.3 | 13 | 15 |
| M8 | 23 | 32 | 37 |
| M10 | 46 | 65 | 74 |
| M12 | 80 | 110 | 130 |
| M16 | 210 | 290 | 330 |
W przypadku stali węglowej zalecane momenty dokręcania (MA w Nm) dla klasy 10.9 są wyższe: M3 = 1,4, M4 = 3,4, M5 = 6,8, M6 = 11, M8 = 28, M10 = 55 itd., zgodnie z normą ISO 898-1. Należy używać kluczy dynamometrycznych skalibrowanych z dokładnością ±4% i uwzględnić współczynniki tarcia w celu precyzyjnego naprężenia wstępnego.
Proces produkcyjny
Produkcja śrub DIN 7991 zazwyczaj polega na kuciu na zimno na maszynach wielostanowiskowych, formując łeb stożkowy i gniazdo sześciokątne w jednym lub dwóch cyklach. Proces ten zapewnia wysokie wykorzystanie materiału i precyzyjną geometrię. Dalsze gwintowanie odbywa się za pomocą automatycznych walcarek, tworząc jednolite gwinty z minimalną ilością zadziorów.
Obróbka cieplna stali stopowych obejmuje hartowanie i odpuszczanie w celu uzyskania pożądanej twardości (np. 39-44 HRC dla stali 10,9). Stale nierdzewne są poddawane wyżarzaniu w celu zapewnienia ich obrabialności. Kontrola jakości obejmuje kontrolę wymiarów zgodnie z normą DIN EN ISO 4759 oraz pomiary gwintów zgodnie z normami GO/NO-GO. Obróbka powierzchni, taka jak pasywacja stali nierdzewnej lub galwanizacja stali węglowej, zwiększa odporność na korozję.
W zaawansowanych procesach produkcyjnych wykorzystuje się CNC do produkcji niestandardowych długości i elementów, zapewniając identyfikowalność poprzez numerację partii. Proces ten zapewnia spójną jakość elementów złącznych, redukując zmienność w zespołach.
Aplikacje
Śruby DIN 7991 sprawdzają się w zastosowaniach wymagających płaskich powierzchni, takich jak panele samolotów, podwozia samochodowe i precyzyjne formy. W szybkich pociągach mocują komponenty bez oporu aerodynamicznego. Zespoły mechaniczne korzystają z ich wysokiego momentu obrotowego, a w elektronice są wykorzystywane do obudów ekranujących EMI.
Wskazówki dotyczące wyboru: W środowiskach wilgotnych należy stosować gradację A4; w przypadku połączeń narażonych na duże obciążenia – 12,9. W celu zapewnienia optymalnego dopasowania należy stosować śruby z otworami stożkowymi zgodnymi z normą DIN 74. W obszarach narażonych na wibracje należy stosować kleje do gwintów, aby utrzymać napięcie wstępne. Zastosowania te podkreślają wszechstronność wkrętów, umożliwiając bezpieczne i estetyczne mocowanie.
Często zadawane pytania (FAQ)
- Jaki jest standardowy kąt stożkowy dla śrub DIN 7991?
- Kąt nachylenia wynosi od 90° (minimum) do 92° (maksimum) dla wszystkich rozmiarów od M3 do M24, co zapewnia właściwe osadzenie w pasujących otworach bez wystających elementów.
- Jak wybrać odpowiedni gatunek materiału?
- Wybierz stal A2-70, aby zapewnić ogólną odporność na korozję, lub A4-80 do środowisk morskich lub kwaśnych ze względu na zawartość molibdenu. Aby uzyskać wysoką wytrzymałość, wybierz stal węglową 10.9 lub 12.9 z powłokami ochronnymi.
- Jakiego momentu dokręcającego należy użyć podczas montażu?
- Użyj 70-80% o minimalnym momencie zrywającym, skorygowanym o tarcie. Na przykład M6 A2-70: zamontuj z momentem 9-10 Nm. Zawsze kalibruj narzędzia i rozważ smarowanie.
- Czy te śruby nadają się do zastosowań, w których występują duże wibracje?
- Tak, z zabezpieczeniem gwintów lub mechanizmem samozaciskowym. Ich wewnętrzny napęd i płaska konstrukcja zmniejszają ryzyko poluzowania się w przypadku obciążeń dynamicznych, takich jak w maszynach czy pojazdach.
- Jak proces produkcyjny wpływa na jakość?
- Kucie na zimno zapewnia precyzyjne formowanie łba; nieprawidłowe gwintowanie może powodować wzrost naprężeń. Wymagaj od certyfikowanych producentów przestrzegania normy DIN EN ISO 9001, aby zapewnić spójne wymiary i wytrzymałość.
- Czy śruby DIN 7991 można stosować do materiałów niemetalowych?
- Tak, w kompozytach lub tworzywach sztucznych z odpowiednimi wkładkami, ale należy sprawdzić kompatybilność, aby uniknąć zgniecenia. Aby zapobiec uszkodzeniu materiału, konieczne mogą być niższe wartości momentu obrotowego.