GB/T 3098.19-2004 Standardına Giriş
GB/T 3098.19-2004 standardı, bağlantı uygulamalarında kullanılan çekme tipi perçinlere odaklanarak kör perçinlerin mekanik özelliklerini belirtir. Bu standart, havacılık, otomotiv ve inşaat dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde bağlantı elemanlarının güvenilirliğini ve performansını sağlamak için gereklidir. Performans sınıflarına ve malzeme kombinasyonlarına göre sınıflandırılmış olarak, kesme yükleri, çekme yükleri, mandrel tutma kuvveti, baş tutma kapasitesi ve mandrel kırılma yükleri için gereksinimleri özetler.
Kör perçinler, diğer adıyla pop perçinler, iş parçasının yalnızca bir tarafına erişimin sınırlı olduğu uygulamalar için tasarlanmıştır. Perçin gövdesi ve gövdeyi genişletmek için çekilen bir mandrelden oluşurlar ve güvenli bir bağlantı oluştururlar. Standart, açık uçlu ve kapalı uçlu tipler arasında ayrım yaparak, çeşitli mühendislik ihtiyaçlarını karşılamak için ayrıntılı özellikler sunar. Bu standarda uyum, perçinlerin belirtilen yükleri arıza olmadan taşıyabilmesini sağlayarak yapısal bütünlüğe ve güvenliğe katkıda bulunur.
Bu belge, alüminyum alaşımları için GB/T 3190, karbon çelikleri için GB/T 699 ve malzeme özellikleri için diğer ilgili standartlara atıfta bulunmaktadır. İstenilen performans seviyelerine ulaşmak için malzeme seçiminin önemini vurgulamaktadır. Örneğin, çelik mandrel ile alüminyum gövdeler hafiflik ve mukavemet arasında bir denge sağlarken, paslanmaz çelik kombinasyonları zorlu ortamlarda korozyon direnci sağlar.
Temel hususlar arasında, kesme veya gerilme altında erken arızayı önleyen minimum yük gereksinimleri yer almaktadır. Standart ayrıca, bu özellikleri doğrulamak için GB/T 3098.18'e atıfta bulunarak test prosedürlerini de ele almaktadır. Mühendisler ve üreticiler, ürün kalitesini belgelemek için bu yönergelere uymalıdır. 2,4 mm'den 6,4 mm'ye kadar çap varyasyonları kapsanmakta olup, uygulamalarda ölçeklenebilirliğe olanak sağlamaktadır.
Pratikte, uygun performans sınıfının seçimi, uygulamanın yük gereksinimlerine ve çevresel koşullara bağlıdır. Örneğin, 50 veya 51 gibi daha yüksek sınıflar, üstün mukavemet gerektiren zorlu senaryolar için uygundur. Standart, bazı verilerin üretim doğrulaması gerektirdiğini ve malzeme ve tasarım optimizasyonlarında sürekli iyileştirmenin önemini vurgulamaktadır.
Genel olarak, GB/T 3098.19-2004, bağlantı elemanı teknolojisi için bir temel taşı görevi görerek, mekanik mühendisliğinde standardizasyonu ve yeniliği teşvik eder. Küresel uygulamalarla uyum sağlayarak uluslararası ticareti kolaylaştırır, sınır ötesi birlikte çalışabilirliği ve güvenilirliği sağlar. Alanında uzman profesyoneller, tasarım hatalarını önlemek ve ürün ömrünü uzatmak için kesin özellikler için bu standarda başvurmalıdır.
Malzeme özellikleri ve mekanik performans arasındaki etkileşimi anlamak çok önemlidir. Örneğin, ısıl işlem ve alaşım bileşimi, yük taşıma kapasitesini doğrudan etkiler. Standardın tabloları, titiz testlerden elde edilen ampirik veriler sunarak tasarım hesaplamaları için güvenilir bir temel sağlar.
Mekanik Özelliklere Genel Bakış
GB/T 3098.19-2004 standardında tanımlanan mekanik özellikler, kör perçinlerin belirtilen koşullar altında performans göstermesini sağlar. Kayma yükleri, bir perçinin eksenine dik olarak dayanabileceği kuvveti temsil eder ve kayma kuvvetlerine maruz kalan bağlantılar için kritiktir. Çekme yükleri ise eksen boyunca çekme kuvvetlerine karşı direnci gösterir ve gerilim ağırlıklı uygulamalar için hayati önem taşır.
Açık uçlu perçinler için geçerli olan mandrel tutma kuvveti, montajdan önce mandrelin kazara yerinden çıkmasını önlemek için 10 N'yi aşmalıdır. Bu, perçinleme sırasında güvenli kullanım ve doğru işlev sağlar. Baş tutma kapasitesi, mandrel başını perçin gövdesinden geçirmek için gereken kuvveti ölçer ve birleştirilmiş bağlantılarda arızayı önler.
Mil kırılma yükleri, montaj sırasında milin kırıldığı maksimum kuvveti belirterek tutarlı genleşme ve sıkıştırma sağlar. Bu özellikler, gövde ve mil için belirli malzeme kombinasyonlarına karşılık gelen 6 ila 51 arasında değişen performans sınıflarıyla ilişkilidir.
Performans sınıfları seçimde yol göstericidir: 6 gibi daha düşük sınıflar alüminyum malzemelerle hafif hizmet uygulamaları için uygundur, 51 gibi daha yüksek sınıflar ise ağır hizmet kullanımı için paslanmaz çelik kullanır. Standart, perçinleri açık uçlu ve kapalı uçlu tiplere ayırır; kapalı uçlu olanlar sıvılara karşı daha iyi sızdırmazlık sağlar.
Özellikleri etkileyen faktörler arasında çap, malzeme sertliği ve üretim toleransları yer alır. Örneğin, daha büyük çaplar, artan kesit alanı nedeniyle genellikle daha yüksek yük taşıma kapasitesi sunar. Standart, tasarımda güvenlik marjlarını garanti altına almak için minimum değerler belirler.
Mühendislik bağlamında, bu özellikler standartlaştırılmış testlerle doğrulanır ve tekrarlanabilirlik sağlanır. Sapmalar bağlantı arızasına yol açabilir ve bu da kalite kontrolünün önemini vurgular. Genel bakış, hassas veri uygulaması için ayrıntılı tablolarla entegre edilmiştir.
Bu özelliklerin anlaşılması tasarım verimliliğini optimize eder; uygulamalar sac metal montajından yapısal bağlantıya kadar uzanır. Özellikle paslanmaz çelik çeşitlerinde korozyon direnci, deniz veya kimyasal ortamlarda kullanım ömrünü uzatır.
Performans Sınıfları ve Malzeme Kombinasyonları
GB/T 3098.19-2004'teki performans sınıfları, perçin gövdeleri ve mandrel için belirli malzeme kombinasyonlarıyla ilişkilidir ve özel mekanik özellikler sağlar. Sınıf 6, düşük mukavemet ihtiyaçları için uygun olan alüminyum gövde (1035) ve alüminyum mandrel (7A03, 5183) kullanır. Daha yüksek sınıflar, gelişmiş performans için alaşımlar içerir.
8 ila 15. sınıflar, ağırlık ve mukavemeti dengelemek için çelik veya paslanmaz çelik kalıplarla birlikte 5005, 5052, 5056 gibi alüminyum alaşımları kullanır. Bakır bazlı 20 ila 23. sınıflar iletkenlik sunarken, pirinç veya bronz varyantlarının doğrulanması bekleniyor. Çelik 30 ve 40. sınıflar ise sağlamlık için karbon veya nikel-bakır alaşımları kullanır.
50 ve 51 sınıfı paslanmaz çelikler, zorlu koşullar için ideal olan üstün korozyon direnci sağlar. GB/T 3190 ve GB/T 699 gibi standartlar, malzeme kalitelerini tanımlayarak tutarlılığı sağlar. Seçim, çevresel faktörlere, yük gereksinimlerine ve maliyete bağlıdır.
Malzeme uyumluluğu galvanik korozyonu önler; örneğin, alüminyumun çelikle eşleştirilmesi kaplama gerektirebilir. Aşağıdaki tablo, mühendisler için referans niteliğinde olup bu kombinasyonları detaylandırmaktadır.
Bu sınıfları anlamak, uçak panelleri veya otomotiv şasileri gibi uygulamalar için perçinlerin belirlenmesine yardımcı olur. Bekleyen verilerin doğrulanması, üretimde güvenilirliği sağlar.
Tasarım yazılımıyla entegrasyon, performans simülasyonuna olanak tanıyarak bağlantı elemanı seçimini optimize eder. Uyumluluk, ürün sertifikasyonunu ve pazar kabulünü artırır.
Açık Uçlu Kör Perçinler İçin Minimum Kesme Yükleri
Açık uçlu kör perçinler için minimum kesme yükleri, yanal kuvvetler altında bağlantı stabilitesini sağlamak üzere belirtilmiştir. Bu değerler çap ve performans sınıfına göre değişir; daha yüksek sınıflar daha yüksek kapasite sağlar. 10. sınıfta 4 mm çap için yük 850 N iken, 50. sınıfta 2700 N'ye kadar çıkar.
Perçin gövdesi deformasyonu veya mandrel kayması nedeniyle kesme kırılması meydana gelebilir, bu nedenle bu minimum değerler güvenlik faktörlerini de içermektedir. Titreşime eğilimli ortamlardaki uygulamalar, gevşemeyi önlemek için daha yüksek yüklerden fayda sağlar.
Tablo, yaygın boyutları kapsayan 2,4 mm ile 6,4 mm arasındaki çapları göstermektedir. 'a' ile işaretlenmiş veriler doğrulama gerektirir ve üretim denemelerine bağlı olarak olası güncellemeleri gösterir.
Mühendisler, malzeme kalınlığı ve bağlantı tasarımı gibi faktörleri kullanarak gerekli yükleri hesaplarlar. Minimum değerlerin aşılması dayanıklılığı artırır ancak maliyetleri de yükseltebilir.
Çekme yükleriyle karşılaştırma, dengeli bir tasarıma yardımcı olur ve perçinlerin birleşik gerilimleri etkili bir şekilde karşılamasını sağlar.
Standardizasyon, tedarik zinciri yönetimini kolaylaştırır ve uyumlu üreticilerden temin edilen parçaların birbirleriyle değiştirilebilir olmasını sağlar.
| Perçin Gövde Çapı d/mm | Performans Sınıfı | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 8 | 10 | 11 | 20 | 30 | 40 | 50 | |
| 12 | 15 | 21 | 41 | 51 | ||||
| Minimum Kesme Yükü / N | ||||||||
| 2.4 | — | 172 | 250 | 350 | — | 650 | — | — |
| 3 | 240 | 300 | 400 | 550 | 760 | 950 | — | 1800A |
| 3.2 | 285 | 360 | 500 | 750 | 800 | 1100A | 1400 | 1900A |
| 4 | 450 | 540 | 850 | 1250 | 1500A | 1700 | 2200 | 2700 |
| 4.8 | 660 | 935 | 1200 | 1850 | 2000 | 2900A | 3300 | 4000 |
| 5 | 710 | 990 | 1400 | 2150 | — | 3100 | — | 4700 |
| 6 | 940 | 1170 | 2100 | 3200 | — | 4300 | — | — |
| 6.4 | 1070 | 1460 | 2200 | 3400 | — | 4900 | 5500 | — |
Not: a – Üretim doğrulaması bekleyen veriler (seçilen malzeme kaliteleri dahil).
Açık Uçlu Kör Perçinler İçin Minimum Çekme Yükleri
Minimum çekme yükleri, eksenel yük uygulamaları için hayati önem taşıyan açık uçlu kör perçinler için çekme kuvveti direncini tanımlar. Değerler çap ve sınıf ile artar; örneğin, 15. sınıfta 4,8 mm'lik bir perçin 2600 N, 51. sınıfta ise 5000 N'ye kadar dayanabilir.
Çekme kaynaklı arıza biçimleri arasında, bu özelliklerle hafifletilen, milin delin kopması veya gövde kırılması yer alır. Yapısal tasarımlarda, bu yükler gerilme altında bağlantı bütünlüğünü sağlar.
Tablo, doğrulama bekleyen verilerle birlikte standart çapları kapsamaktadır. Mühendisler bunları kritik montajlarda güvenlik faktörü hesaplamaları için kullanırlar.
Kesme verileriyle entegrasyon, kapsamlı gerilim analizine olanak tanıyarak perçin seçimini optimize eder.
Süneklik gibi malzeme özellikleri, çekme performansını etkiler ve alaşım seçimlerine yön verir.
Standartlara uyum, üretimde kalite güvencesini kolaylaştırır.
| Perçin Gövde Çapı d/mm | Performans Sınıfı | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 8 | 10 | 11 | 20 | 30 | 40 | 50 | |
| 12 | 15 | 21 | 41 | 51 | ||||
| Minimum Çekme Yükü / N | ||||||||
| 2.4 | — | 258 | 350 | 550 | — | 700 | — | — |
| 3 | 310 | 380 | 550 | 850 | 950 | 1100 | — | 2200A |
| 3.2 | 370 | 450 | 700 | 1100 | 1000 | 1200 | 1900 | 2500A |
| 4 | 590 | 750 | 1200 | 1800 | 1800 | 2200 | 3000 | 3500 |
| 4.8 | 860 | 1050 | 1700 | 2600 | 2500 | 3100 | 3700 | 5000 |
| 5 | 920 | 1150 | 2000 | 3100 | — | 4000 | — | 5800 |
| 6 | 1250 | 1560 | 3000 | 4600 | — | 4800 | — | — |
| 6.4 | 1430 | 2050 | 3150 | 4850 | — | 5700 | 6800 | — |
Not: a – Üretim doğrulaması bekleyen veriler (seçilen malzeme kaliteleri dahil).
Kapalı Uçlu Kör Perçinler İçin Minimum Kesme Yükleri
Kapalı uçlu kör perçinler, minimum kesme yükleriyle sızdırmaz bağlantılar sağlayarak kapalı uygulamalarda performans sunar. 4 mm çap için 11. sınıfta 1600 N, 50. sınıfta ise 3000 N'ye kadar dayanım kapasitesine sahiptir.
Sızıntıyı önleyen sızdırmazlık özelliği, onları tanklar veya kapalı alanlar için ideal hale getirir. Yükler, kapalı yapının ek dayanıklılığını sağlar.
Tablo verileri, ampirik doğrulamaya vurgu yaparak, henüz doğrulama aşamasında olan verileri de içermektedir.
Tasarım hususları arasında, optimum kayma direnci için kavrama aralığı ve malzeme uyumluluğu yer almaktadır.
Açık uçlu vanalara kıyasla, kapalı uçlu vanalar tasarım gereği daha yüksek yük taşıyabilir.
Elektronik veya hidrolik alanındaki uygulamalar bu özelliklerden faydalanır.
| Perçin Gövde Çapı d/mm | Performans Sınıfı | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 11 | 20 | 30 | 50 | |
| 15 | 21 | 51 | |||
| Minimum Kesme Yükü / N | |||||
| 3 | — | 930 | — | — | — |
| 3.2 | 460 | 1100 | 850 | 1150 | 2000 |
| 4 | 720 | 1600 | 1350 | 1700 | 3000 |
| 4.8 | 1000A | 2200 | 1950 | 2400 | 4000 |
| 5 | — | 2420 | — | — | — |
| 6 | — | 3350 | — | — | — |
| 6.4 | 1220 | 3600A | — | 3600 | 6000 |
Not: a – Üretim doğrulaması bekleyen veriler (seçilen malzeme kaliteleri dahil).
Kapalı Uçlu Kör Perçinler İçin Minimum Çekme Yükleri
Kapalı uçlu perçinler için minimum çekme yükleri, yüksek çekme direncine sahip sızdırmaz uygulamaları destekler. 15. sınıfta 4,8 mm için bu değer 3100 N iken, 51. sınıfta 4400 N'ye ulaşmaktadır.
Kapalı tasarım, milin dışarı fırlamasını önleyerek çekme dayanımını artırır. Basınçlı kaplar veya su geçirmez düzenekler için uygundur.
Henüz açıklanmayan veriler, üretim ortamında test yapılmasının gerekliliğini vurguluyor.
Tutma yeri uzunluğu ve montaj aletleri elde edilen yükleri etkiler.
Bu özellikler, dinamik ortamlarda güvenilir performans sağlar.
Açık uçlu tasarımla karşılaştırma, tasarım avantajlarını ortaya koymaktadır.
| Perçin Gövde Çapı d/mm | Performans Sınıfı | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 11 | 20 | 30 | 50 | |
| 15 | 21 | 51 | |||
| Minimum Çekme Yükü / N | |||||
| 3 | — | 1080 | — | — | — |
| 3.2 | 540 | 1450 | 1300 | 1300 | 2200 |
| 4 | 760 | 2200 | 2000 | 1550 | 3500 |
| 4.8 | 1400A | 3100 | 2800 | 2800 | 4400 |
| 5 | — | 3500 | — | — | — |
| 6 | — | 4285 | — | — | — |
| 6.4 | 1580 | 4900A | — | 4000 | 8000 |
Not: a – Üretim doğrulaması bekleyen veriler (seçilen malzeme kaliteleri dahil).
Açık Uçlu Kör Perçinler için Mil Başlığı Tutma Özelliği
Açık uçlu perçinlerde, mil başlığı tutma özelliği, montaj sonrasında milin yerinde kalmasını sağlar. Değerler, alt sınıflarda 2,4 mm için 10 N'den üst sınıflarda 6,4 mm için 50 N'ye kadar değişmektedir.
Bu özellik, başın dışarı doğru itilmesini önleyerek eklemin sıkıca kenetlenmesini sağlar. Titreşim veya darbe durumlarında kritik öneme sahiptir.
Sınıf kümelerine göre gruplandırıldığında, tutarlı performans için seçim sürecini basitleştirir.
Test işlemi, eksenel kuvvet uygulanmasını ve tasarım bütünlüğünün doğrulanmasını içerir.
Daha yüksek veri tutma oranı, güvenlik açısından kritik uygulamalarda güvenilirliği artırır.
Diğer özelliklerle entegrasyon, bağlantı elemanının genel etkinliğini sağlar.
| Perçin Gövde Çapı d/mm | Performans Sınıfı | |
|---|---|---|
| 6, 8, 10, 11, 12, 15, | 30, 50, 51 | |
| 20, 21, 40, 41 | ||
| Mil Başlığı Tutma Kapasitesi / N | ||
| 2.4 | 10 | 30 |
| 3 | 15 | 35 |
| 3.2 | 15 | 35 |
| 4 | 20 | 40 |
| 4.8 | 25 | 45 |
| 5 | 25 | 45 |
| 6 | 30 | 50 |
| 6.4 | 30 | 50 |
Açık Uçlu Kör Perçinler İçin Mil Kırılma Yükleri
Mil kırılma yükleri, açık uçlu perçinlerde montaj sırasında oluşabilecek maksimum kırılma kuvvetlerini belirtir. 4 mm'lik çelik mandrel bulunan alüminyum gövde için bu değer 5000 N'dir.
Bu, aşırı gerilme olmadan uygun genleşmeyi sağlar. Değerler, malzeme çiftine ve çapa göre değişir.
Tutarlı bağlantılar elde etmek için montaj aleti kalibrasyonu açısından kritik öneme sahiptir.
Daha yüksek yükler, paslanmaz çelik gibi daha güçlü malzemelerle uyumludur.
Tablo verileri, üretim ve kalite kontrolüne rehberlik eder.
Uygulamalar, yükün alet kapasitesiyle eşleştirilmesini gerektirir.
| Perçin Gövde Malzemesi | Alüminyum | Alüminyum | Bakır | Çelik | Nikel-Bakır Alaşımı | Paslanmaz çelik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mil Malzemesi | Alüminyum | Çelik, Paslanmaz Çelik | Çelik, Paslanmaz Çelik | Çelik | Çelik, Paslanmaz Çelik | Çelik, Paslanmaz Çelik |
| Perçin Gövde Çapı d/mm | Mil Kırılma Yükü / N, maks. | |||||
| 2.4 | 1100 | 2000 | — | 2000 | — | — |
| 3 | — | 3000 | 3000 | 3200 | — | 4100 |
| 3.2 | 1800 | 3500 | 3000 | 4000 | 4500 | 4500 |
| 4 | 2700 | 5000 | 4500 | 5800 | 6500 | 6500 |
| 4.8 | 3700 | 6500 | 5000 | 7500 | 8500 | 8500 |
| 5 | — | 6500 | — | 8000 | — | 9000 |
| 6 | — | 9000 | — | 12500 | — | — |
| 6.4 | 6300 | 11000 | — | 13000 | 14700 | — |
Kapalı Uçlu Kör Perçinler İçin Mil Kırılma Yükleri
Kapalı uçlu perçinler için, mandrel kırılma yükleri sızdırmaz montajı sağlar. Paslanmaz çelik mandrel ile 4,8 mm alüminyum gövde için bu değer 8500 N'dir.
Bu maksimum değerler, sıkı sızdırmazlık için kontrollü kırılmayı kolaylaştırır.
Malzeme çiftleri yükleri etkiler; paslanmaz çelik daha yüksek değerler sunar.
Sızdırmaz bağlantı gerektiren uygulamalar için olmazsa olmazdır.
Tablo, hassas takım ayarları için veriler sağlamaktadır.
Doğrulama, üretimde doğruluğu sağlar.
| Perçin Gövde Malzemesi | Alüminyum | Alüminyum | Çelik | Paslanmaz çelik |
|---|---|---|---|---|
| Mil Malzemesi | Alüminyum | Çelik, Paslanmaz Çelik | Çelik | Çelik, Paslanmaz Çelik |
| Perçin Gövde Çapı d/mm | Mil Kırılma Yükü / N, maks. | |||
| 3.2 | 1780 | 3500 | 4000 | 4500 |
| 4 | 2670 | 5000 | 5700 | 6500 |
| 4.8 | 3560 | 7000 | 7500 | 8500 |
| 5 | 4200 | 8000 | 8500 | — |
| 6 | — | — | — | — |
| 6.4 | 8000 | 10230 | 10500 | 14700 |
Test Yöntemleri
Kör perçinler için test yöntemleri, GB/T 3098.18 standardına uygun olarak, takılı perçinler üzerinde kesme ve çekme testlerini içerir. Test aparatları, arıza meydana gelene kadar doğru yük uygulamasını sağlar ve maksimum yükleri kaydeder.
Geleneksel ve tahkim fikstürleri belirtilmiş olup, anlaşmazlıklar tahkim yoluyla çözülecektir. Test levhaları veya burçlar, mandrel tipine bağlı olarak tanımlanmış kalınlıklara ve delik çaplarına sahiptir.
Montajda üretici tarafından önerilen aletler kullanılır ve toplam kalınlık maksimum kavrama kalınlığını aşmaz. Kalibre edilmiş makinelerde yükleme hızı 7-13 mm/dk'dır.
Kısa perçinler için, yük taşıma kapasitesine veya bileşen arızasına göre değerlendirme yapılır.
Bu yöntemler, mekanik özelliklere uygunluğu doğrulayarak tekrarlanabilir sonuçlar sağlar.
Kalite güvencesi, sertifikasyon için standartlaştırılmış testlere dayanır.
Ayrıntılı prosedürler, değişkenliği en aza indirerek mühendislik güvenilirliğini destekler.
SSS
Mekanik özellikler açısından açık uçlu ve kapalı uçlu kör perçinler arasındaki fark nedir?
Açık uçlu perçinler, sızdırmazlık gerektirmeyen uygulamalar için uygun olup, 10 N'den yüksek tutma kuvvetine odaklanmış özellikleriyle mandrelin dışarı atılmasına olanak tanır. Kapalı uçlu perçinler ise sızdırmazlık için mandreli tutar ve tasarımları nedeniyle genellikle daha yüksek çekme yüklerine dayanır.
Belirli bir uygulama için uygun performans sınıfını nasıl seçerim?
Yük gereksinimlerini, çevre koşullarını ve malzemeleri göz önünde bulundurun. Hafiflik için daha düşük sınıflar (örneğin, 6-15), mukavemet ve korozyon direnci için daha yüksek sınıflar (30-51) seçin. Tablolardan kesme/çekme ihtiyaçlarıyla eşleştirin.
Tablolarda yer alan 'üretim doğrulaması bekleyen veriler' ifadesi ne anlama geliyor?
Bu, değerlerin veya malzemelerin üretim testleri yoluyla doğrulanması gerektiğini gösterir. Dikkatli kullanın ve nihai özellikler için güncellemeleri kontrol edin.
Kesme ve çekme testleri için özel test aparatlarına ihtiyaç var mı?
Evet, GB/T 3098.18 standardı, geleneksel ve tahkim tipi bağlantı elemanlarını tanımlar. Tahkim tipi olanlar, minimum 700 HV30 sertliğe sahip burçlarla birlikte, anlaşmazlıklarda belirleyici niteliktedir.
Perçin çapı mekanik yükleri nasıl etkiler?
Daha büyük çaplar, artan alan nedeniyle daha yüksek kesme ve çekme yükleri sağlar. Örneğin, 6,4 mm çap, daha küçük çaplara kıyasla 40. sınıfta 6800 N'ye kadar çekme yükü sunar.
Aşındırıcı ortamlar için hangi malzemeler önerilir?
0Cr18Ni9 gibi kalitelerdeki 50 ve 51 sınıfı paslanmaz çelikler mükemmel direnç sunar. Galvanik korozyonu önlemek için uyumsuz çiftlerden kaçının.