Wprowadzenie do normy GB/T 3098.19-2004
Norma GB/T 3098.19-2004 określa właściwości mechaniczne nitów zrywalnych, ze szczególnym uwzględnieniem nitów ciągnionych stosowanych w elementach złącznych. Norma ta jest niezbędna dla zapewnienia niezawodności i wydajności elementów złącznych w różnych branżach, w tym w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i budowlanym. Określa ona wymagania dotyczące obciążeń ścinających, obciążeń rozciągających, siły trzymania trzpienia, zdolności utrzymywania łba oraz obciążeń zrywających trzpień, podzielonych na klasy wytrzymałości i kombinacje materiałowe.
Nity zrywalne, znane również jako nity zrywalne, są przeznaczone do zastosowań, w których dostęp do jednej strony przedmiotu obrabianego jest ograniczony. Składają się one z trzonu nitu i trzpienia, który jest rozsuwany, tworząc bezpieczne połączenie. Norma rozróżnia nity otwarte i zamknięte, zapewniając szczegółowe specyfikacje, aby sprostać zróżnicowanym potrzebom inżynieryjnym. Zgodność z tą normą gwarantuje, że nity mogą wytrzymać określone obciążenia bez uszkodzenia, przyczyniając się do integralności konstrukcji i bezpieczeństwa.
Dokument odwołuje się do powiązanych norm, takich jak GB/T 3190 dla stopów aluminium, GB/T 699 dla stali węglowych i innych dotyczących właściwości materiałów. Podkreśla on wagę doboru materiałów dla osiągnięcia pożądanych poziomów wydajności. Na przykład korpusy aluminiowe ze stalowymi trzpieniami zapewniają równowagę między lekkością a wytrzymałością, a połączenia ze stali nierdzewnej zapewniają odporność na korozję w trudnych warunkach.
Kluczowe aspekty obejmują minimalne wymagania dotyczące obciążenia, które zapobiegają przedwczesnemu uszkodzeniu pod wpływem ścinania lub rozciągania. Norma określa również procedury testowe, odwołując się do GB/T 3098.18 w celu określenia metod weryfikacji tych właściwości. Inżynierowie i producenci muszą przestrzegać tych wytycznych, aby certyfikować jakość produktu. Norma obejmuje zakresy średnic od 2,4 mm do 6,4 mm, co pozwala na skalowalność zastosowań.
W praktyce wybór odpowiedniej klasy wydajności zależy od wymagań obciążeniowych danego zastosowania i warunków środowiskowych. Na przykład, wyższe klasy, takie jak 50 lub 51, są odpowiednie dla wymagających scenariuszy wymagających najwyższej wytrzymałości. Norma zaznacza, że niektóre dane wymagają weryfikacji produkcyjnej, co podkreśla ciągłe udoskonalanie optymalizacji materiałów i konstrukcji.
Ogólnie rzecz biorąc, norma GB/T 3098.19-2004 stanowi kamień węgielny dla technologii elementów złącznych, promując standaryzację i innowacyjność w inżynierii mechanicznej. Ułatwia handel międzynarodowy poprzez dostosowanie do globalnych praktyk, zapewniając interoperacyjność i niezawodność w różnych krajach. Specjaliści z tej dziedziny powinni zapoznać się z tą normą, aby uzyskać precyzyjne specyfikacje i uniknąć wad konstrukcyjnych oraz wydłużyć żywotność produktu.
Zrozumienie wzajemnego oddziaływania właściwości materiału na parametry mechaniczne jest kluczowe. Na przykład obróbka cieplna i skład stopu bezpośrednio wpływają na nośność. Tabele zawarte w normie zawierają dane empiryczne pochodzące z rygorystycznych testów, stanowiąc wiarygodną podstawę obliczeń projektowych.
Przegląd właściwości mechanicznych
Właściwości mechaniczne określone w normie GB/T 3098.19-2004 zapewniają prawidłowe działanie nitów zrywalnych w określonych warunkach. Obciążenia ścinające oznaczają siłę, jaką nit może wytrzymać prostopadle do swojej osi, co jest kluczowe dla połączeń narażonych na siły ślizgowe. Obciążenia rozciągające określają odporność na siły ciągnące wzdłuż osi, co jest kluczowe w zastosowaniach, w których dominują siły rozciągające.
Siła trzymania trzpienia, stosowana w przypadku nitów otwartych, musi przekraczać 10 N, aby zapobiec przypadkowemu wysunięciu się trzpienia przed montażem. Zapewnia to bezpieczne użytkowanie i prawidłowe działanie podczas nitowania. Zdolność trzymania łba mierzy siłę potrzebną do przepchnięcia łba trzpienia przez trzon nitu, zapobiegając uszkodzeniu zmontowanych połączeń.
Obciążenia zrywające trzpienia określają maksymalną siłę, przy której trzpień pęka podczas montażu, zapewniając równomierne rozprężanie i zaciskanie. Właściwości te są powiązane z klasami wydajności, od 6 do 51, z których każda odpowiada konkretnej kombinacji materiałów korpusu i trzpienia.
Wybór klas wydajności jest wskazówką: niższe klasy, takie jak 6, są przeznaczone do lekkich zastosowań z materiałami aluminiowymi, natomiast wyższe, takie jak 51, wykorzystują stal nierdzewną do intensywnego użytkowania. Norma dzieli nity na otwarte i zamknięte, przy czym zamknięte zapewniają lepsze uszczelnienie przed płynami.
Czynniki wpływające na właściwości obejmują średnicę, twardość materiału i tolerancje produkcyjne. Na przykład, większe średnice zazwyczaj wiążą się z większymi obciążeniami ze względu na większy przekrój poprzeczny. Norma określa minimalne wartości, aby zagwarantować margines bezpieczeństwa w projektowaniu.
W kontekście inżynieryjnym właściwości te są weryfikowane za pomocą standardowych testów, co zapewnia powtarzalność. Odchylenia mogą prowadzić do uszkodzenia połączeń, co podkreśla potrzebę kontroli jakości. Przegląd integruje się ze szczegółowymi tabelami, co umożliwia precyzyjne zastosowanie danych.
Zastosowania obejmują montaż blachy po mocowania konstrukcyjne, gdzie zrozumienie tych właściwości optymalizuje efektywność projektowania. Odporność na korozję, szczególnie w przypadku stali nierdzewnej, wydłuża żywotność w środowisku morskim lub chemicznym.
Klasy wydajności i kombinacje materiałów
Klasy wydajności określone w normie GB/T 3098.19-2004 odpowiadają konkretnym kombinacjom materiałów stosowanych w korpusach i trzpieniach nitów, zapewniając dostosowane właściwości mechaniczne. Klasa 6 wykorzystuje korpus aluminiowy (1035) z trzpieniem aluminiowym (7A03, 5183), co zapewnia niską wytrzymałość. Wyższe klasy zawierają stopy dla lepszej wydajności.
Klasy 8–15 wykorzystują stopy aluminium, takie jak 5005, 5052, 5056, z trzpieniami ze stali lub stali nierdzewnej, równoważąc wagę i wytrzymałość. Stopy miedziane klasy 20–23 zapewniają przewodność, a warianty z mosiądzu lub brązu oczekują na weryfikację. Stopy stali klasy 30 i 40 wykorzystują stopy węglowe lub niklowo-miedziane dla zapewnienia wytrzymałości.
Stal nierdzewna klasy 50 i 51 zapewnia doskonałą odporność na korozję, idealną do trudnych warunków. Normy takie jak GB/T 3190 i GB/T 699 definiują klasy materiałów, zapewniając spójność. Wybór zależy od czynników środowiskowych, wymagań dotyczących obciążenia oraz kosztów.
Kompatybilność materiałowa zapobiega korozji galwanicznej; na przykład połączenie aluminium ze stalą może wymagać zastosowania powłok. Poniższa tabela szczegółowo opisuje te kombinacje, stanowiąc punkt odniesienia dla inżynierów.
Zrozumienie tych klas pomaga w doborze nitów do zastosowań takich jak panele samolotów czy ramy samochodowe. Weryfikacja danych bieżących zapewnia niezawodność produkcji.
Integracja z oprogramowaniem projektowym umożliwia symulację wydajności, optymalizując dobór elementów złącznych. Zgodność z normami poprawia certyfikację produktu i jego akceptację na rynku.
Minimalne obciążenia ścinające dla nitów zrywalnych z otwartym końcem
Minimalne obciążenia ścinające dla nitów zrywalnych otwartych są określone w celu zapewnienia stabilności połączenia pod wpływem sił bocznych. Wartości te różnią się w zależności od średnicy i klasy wytrzymałości, przy czym wyższe klasy zapewniają większą nośność. Dla średnicy 4 mm w klasie 10 obciążenie wynosi 850 N, a w klasie 50 wzrasta do 2700 N.
Zniszczenie ścinające może nastąpić w wyniku odkształcenia korpusu nitu lub poślizgu trzpienia, dlatego te wartości minimalne uwzględniają współczynniki bezpieczeństwa. Zastosowania w środowiskach narażonych na wibracje wymagają wyższych obciążeń, aby zapobiec luzowaniu.
Tabela uwzględnia średnice od 2,4 mm do 6,4 mm, obejmując popularne rozmiary. Dane oznaczone literą „a” wymagają weryfikacji, co oznacza potencjalne aktualizacje na podstawie prób produkcyjnych.
Inżynierowie obliczają wymagane obciążenia, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak grubość materiału i konstrukcja połączenia. Przekroczenie wartości minimalnych zwiększa trwałość, ale może zwiększyć koszty.
Porównanie z obciążeniami rozciągającymi pomaga w zrównoważonym projektowaniu, gwarantując, że nity skutecznie radzą sobie ze skumulowanymi naprężeniami.
Standaryzacja wspomaga zarządzanie łańcuchem dostaw, umożliwiając stosowanie wymiennych części od zgodnych producentów.
| Średnica trzonu nitu d/mm | Klasa wydajności | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 8 | 10 | 11 | 20 | 30 | 40 | 50 | |
| 12 | 15 | 21 | 41 | 51 | ||||
| Minimalne obciążenie ścinające / N | ||||||||
| 2.4 | — | 172 | 250 | 350 | — | 650 | — | — |
| 3 | 240 | 300 | 400 | 550 | 760 | 950 | — | 1800A |
| 3.2 | 285 | 360 | 500 | 750 | 800 | 1100A | 1400 | 1900A |
| 4 | 450 | 540 | 850 | 1250 | 1500A | 1700 | 2200 | 2700 |
| 4.8 | 660 | 935 | 1200 | 1850 | 2000 | 2900A | 3300 | 4000 |
| 5 | 710 | 990 | 1400 | 2150 | — | 3100 | — | 4700 |
| 6 | 940 | 1170 | 2100 | 3200 | — | 4300 | — | — |
| 6.4 | 1070 | 1460 | 2200 | 3400 | — | 4900 | 5500 | — |
Uwaga: a – Dane oczekujące na weryfikację produkcyjną (w tym wybrane gatunki materiałów).
Minimalne obciążenia rozciągające dla nitów zrywalnych otwartych
Minimalne obciążenia rozciągające określają wytrzymałość na siłę zrywającą nitów zrywalnych otwartych, co jest kluczowe w zastosowaniach z obciążeniem osiowym. Wartości rosną wraz ze średnicą i klasą; na przykład 4,8 mm w klasie 15 wynosi 2600 N, do 5000 N w klasie 51.
Tryby uszkodzenia przy rozciąganiu obejmują przeciągnięcie trzpienia lub pęknięcie korpusu, łagodzone przez te specyfikacje. W projektach konstrukcyjnych obciążenia te zapewniają integralność połączenia pod wpływem rozciągania.
Tabela obejmuje standardowe średnice, z danymi oczekującymi na weryfikację. Inżynierowie wykorzystują je do obliczania współczynnika bezpieczeństwa w krytycznych zespołach.
Integracja z danymi ścinania umożliwia kompleksową analizę naprężeń, optymalizując dobór nitów.
Właściwości materiału, takie jak ciągliwość, wpływają na wytrzymałość na rozciąganie, co stanowi kryterium wyboru stopu.
Przestrzeganie norm ułatwia zapewnienie jakości w produkcji.
| Średnica trzonu nitu d/mm | Klasa wydajności | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 8 | 10 | 11 | 20 | 30 | 40 | 50 | |
| 12 | 15 | 21 | 41 | 51 | ||||
| Minimalne obciążenie rozciągające / N | ||||||||
| 2.4 | — | 258 | 350 | 550 | — | 700 | — | — |
| 3 | 310 | 380 | 550 | 850 | 950 | 1100 | — | 2200A |
| 3.2 | 370 | 450 | 700 | 1100 | 1000 | 1200 | 1900 | 2500A |
| 4 | 590 | 750 | 1200 | 1800 | 1800 | 2200 | 3000 | 3500 |
| 4.8 | 860 | 1050 | 1700 | 2600 | 2500 | 3100 | 3700 | 5000 |
| 5 | 920 | 1150 | 2000 | 3100 | — | 4000 | — | 5800 |
| 6 | 1250 | 1560 | 3000 | 4600 | — | 4800 | — | — |
| 6.4 | 1430 | 2050 | 3150 | 4850 | — | 5700 | 6800 | — |
Uwaga: a – Dane oczekujące na weryfikację produkcyjną (w tym wybrane gatunki materiałów).
Minimalne obciążenia ścinające dla nitów zrywalnych z zamkniętym końcem
Nity zrywalne zamknięte oferują szczelne połączenia, charakteryzujące się minimalnymi obciążeniami ścinającymi, co gwarantuje wydajność w zastosowaniach szczelnych. Dla średnicy 4 mm w klasie 11 wynosi ona 1600 N, a w klasie 50 do 3000 N.
Uszczelnienie zapobiega przeciekom, dzięki czemu idealnie nadają się do zbiorników lub obudów. Obciążenia uwzględniają dodatkową wytrzymałość zamkniętej konstrukcji.
Dane w tabeli obejmują oczekujące weryfikacje, kładąc nacisk na walidację empiryczną.
Przy projektowaniu uwzględniono zakres uchwytu i kompatybilność materiałową w celu uzyskania optymalnej odporności na ścinanie.
W porównaniu z konstrukcjami otwartymi, konstrukcje zamknięte mogą mieć większe obciążenia ze względu na swoją konstrukcję.
Zastosowania w elektronice i hydraulice korzystają z tych specyfikacji.
| Średnica trzonu nitu d/mm | Klasa wydajności | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 11 | 20 | 30 | 50 | |
| 15 | 21 | 51 | |||
| Minimalne obciążenie ścinające / N | |||||
| 3 | — | 930 | — | — | — |
| 3.2 | 460 | 1100 | 850 | 1150 | 2000 |
| 4 | 720 | 1600 | 1350 | 1700 | 3000 |
| 4.8 | 1000A | 2200 | 1950 | 2400 | 4000 |
| 5 | — | 2420 | — | — | — |
| 6 | — | 3350 | — | — | — |
| 6.4 | 1220 | 3600A | — | 3600 | 6000 |
Uwaga: a – Dane oczekujące na weryfikację produkcyjną (w tym wybrane gatunki materiałów).
Minimalne obciążenia rozciągające dla nitów zrywalnych z zamkniętym końcem
Minimalne obciążenia rozciągające dla nitów zamkniętych zapewniają szczelne zastosowania o wysokiej odporności na zrywanie. Dla nitów o średnicy 4,8 mm w klasie 15 wynosi ono 3100 N, a w klasie 51 sięga 4400 N.
Zamknięta konstrukcja zwiększa wytrzymałość na rozciąganie, zapobiegając wysuwaniu się trzpienia. Nadaje się do zbiorników ciśnieniowych lub zespołów wodoszczelnych.
Oczekujące dane podkreślają potrzebę testowania w środowisku produkcyjnym.
Długość uchwytu i narzędzia montażowe mają wpływ na osiągane obciążenia.
Te specyfikacje zapewniają niezawodną pracę w dynamicznych środowiskach.
Porównanie z konstrukcjami otwartymi podkreśla zalety konstrukcji.
| Średnica trzonu nitu d/mm | Klasa wydajności | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 11 | 20 | 30 | 50 | |
| 15 | 21 | 51 | |||
| Minimalne obciążenie rozciągające / N | |||||
| 3 | — | 1080 | — | — | — |
| 3.2 | 540 | 1450 | 1300 | 1300 | 2200 |
| 4 | 760 | 2200 | 2000 | 1550 | 3500 |
| 4.8 | 1400A | 3100 | 2800 | 2800 | 4400 |
| 5 | — | 3500 | — | — | — |
| 6 | — | 4285 | — | — | — |
| 6.4 | 1580 | 4900A | — | 4000 | 8000 |
Uwaga: a – Dane oczekujące na weryfikację produkcyjną (w tym wybrane gatunki materiałów).
Możliwość zatrzymania głowicy trzpienia w przypadku nitów zrywalnych z otwartym końcem
Funkcja utrzymywania głowicy trzpienia gwarantuje, że trzpień pozostaje na miejscu po montażu nitów otwartych. Wartości wahają się od 10 N dla 2,4 mm w niższych klasach do 50 N dla 6,4 mm w wyższych klasach.
Ta właściwość zapobiega przepychaniu głowicy, utrzymując zacisk złącza. Krytyczne w przypadku wibracji lub uderzeń.
Grupowanie według zestawów klas upraszcza wybór, zapewniając spójną wydajność.
Testowanie polega na przyłożeniu siły osiowej w celu sprawdzenia integralności projektu.
Wyższy poziom retencji zwiększa niezawodność w zastosowaniach o znaczeniu krytycznym dla bezpieczeństwa.
Integracja z innymi właściwościami zapewnia ogólną skuteczność elementu złącznego.
| Średnica trzonu nitu d/mm | Klasa wydajności | |
|---|---|---|
| 6, 8, 10, 11, 12, 15, | 30, 50, 51 | |
| 20, 21, 40, 41 | ||
| Możliwość zatrzymania głowicy trzpienia / N | ||
| 2.4 | 10 | 30 |
| 3 | 15 | 35 |
| 3.2 | 15 | 35 |
| 4 | 20 | 40 |
| 4.8 | 25 | 45 |
| 5 | 25 | 45 |
| 6 | 30 | 50 |
| 6.4 | 30 | 50 |
Obciążenia zrywające trzpienia dla nitów zrywalnych otwartych
Obciążenie zrywające trzpienia określa maksymalną siłę pękania podczas montażu nitów otwartych. Dla korpusu aluminiowego ze stalowym trzpieniem o średnicy 4 mm wynosi ono 5000 N.
Zapewnia to prawidłowe rozszerzanie bez przeciążeń. Wartości różnią się w zależności od pary materiałów i średnicy.
Istotne dla kalibracji narzędzi montażowych w celu uzyskania spójnych połączeń.
Wyższe obciążenia odpowiadają mocniejszym materiałom, takim jak stal nierdzewna.
Dane tabelaryczne stanowią wskazówki dotyczące produkcji i kontroli jakości.
Zastosowania wymagają dopasowania obciążenia do wydajności narzędzia.
| Materiał korpusu nitu | Aluminium | Aluminium | Miedź | Stal | Stop niklu i miedzi | Stal nierdzewna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiał trzpienia | Aluminium | Stal, stal nierdzewna | Stal, stal nierdzewna | Stal | Stal, stal nierdzewna | Stal, stal nierdzewna |
| Średnica trzonu nitu d/mm | Obciążenie zrywające trzpienia / N, maks. | |||||
| 2.4 | 1100 | 2000 | — | 2000 | — | — |
| 3 | — | 3000 | 3000 | 3200 | — | 4100 |
| 3.2 | 1800 | 3500 | 3000 | 4000 | 4500 | 4500 |
| 4 | 2700 | 5000 | 4500 | 5800 | 6500 | 6500 |
| 4.8 | 3700 | 6500 | 5000 | 7500 | 8500 | 8500 |
| 5 | — | 6500 | — | 8000 | — | 9000 |
| 6 | — | 9000 | — | 12500 | — | — |
| 6.4 | 6300 | 11000 | — | 13000 | 14700 | — |
Obciążenia zrywające trzpienia dla nitów zrywalnych z zamkniętym końcem
W przypadku nitów zamkniętych, obciążenie zrywające trzpienia zapewnia szczelny montaż. W przypadku korpusu aluminiowego o średnicy 4,8 mm z trzpieniem ze stali nierdzewnej, obciążenie wynosi 8500 N.
Te maksima ułatwiają kontrolowane pękanie w celu uzyskania szczelnych uszczelnień.
Pary materiałów mają wpływ na obciążenia, przy czym stal nierdzewna oferuje większe wartości.
Niezbędne w zastosowaniach wymagających szczelnych połączeń.
W tabeli podano dane dotyczące precyzyjnych ustawień narzędzi.
Weryfikacja zapewnia dokładność produkcji.
| Materiał korpusu nitu | Aluminium | Aluminium | Stal | Stal nierdzewna |
|---|---|---|---|---|
| Materiał trzpienia | Aluminium | Stal, stal nierdzewna | Stal | Stal, stal nierdzewna |
| Średnica trzonu nitu d/mm | Obciążenie zrywające trzpienia / N, maks. | |||
| 3.2 | 1780 | 3500 | 4000 | 4500 |
| 4 | 2670 | 5000 | 5700 | 6500 |
| 4.8 | 3560 | 7000 | 7500 | 8500 |
| 5 | 4200 | 8000 | 8500 | — |
| 6 | — | — | — | — |
| 6.4 | 8000 | 10230 | 10500 | 14700 |
Metody testowe
Metody badań nitów zrywalnych są zgodne z normą GB/T 3098.18 i obejmują badania ścinania i rozciągania zamontowanych nitów. Osprzęt zapewnia precyzyjne przyłożenie obciążenia aż do momentu jego zniszczenia, rejestrując maksymalne obciążenia.
Określono oprzyrządowanie konwencjonalne i arbitrażowe, z możliwością arbitrażu w przypadku sporów. Płyty testowe lub tuleje mają określone grubości i średnice otworów w zależności od rodzaju trzpienia.
Do montażu używa się narzędzi zalecanych przez producenta, o całkowitej grubości nieprzekraczającej maksymalnego chwytu. Prędkość załadunku wynosi 7-13 mm/min na skalibrowanych maszynach.
W przypadku krótkich nitów, specjalne przepisy ocenia się na podstawie osiągnięcia obciążenia lub uszkodzenia elementu.
Metody te zapewniają powtarzalne wyniki, weryfikując zgodność z właściwościami mechanicznymi.
Zapewnienie jakości opiera się na standaryzowanych testach certyfikacyjnych.
Szczegółowe procedury minimalizują zmienność, zwiększając niezawodność inżynieryjną.
Często zadawane pytania
Jaka jest różnica między nitami zrywalnymi otwartymi i zamkniętymi pod względem właściwości mechanicznych?
Nity otwarte pozwalają na wysunięcie trzpienia, są odpowiednie do zastosowań nieuszczelnionych, a ich właściwości koncentrują się na sile retencji >10 N. Nity zamknięte utrzymują trzpień w celu uszczelnienia, często przy większych obciążeniach rozciągających ze względu na konstrukcję.
Jak wybrać odpowiednią klasę wydajności dla konkretnego zastosowania?
Należy wziąć pod uwagę wymagania dotyczące obciążenia, środowisko i materiały. Niższe klasy (np. 6-15) zapewniają lekkość, wyższe (30-51) wytrzymałość i odporność na korozję. Należy dopasować wymagania dotyczące ścinania/rozciągania z tabel.
Co oznacza sformułowanie „dane oczekujące na weryfikację produkcyjną” w tabelach?
Oznacza to, że wartości lub materiały wymagają potwierdzenia w testach produkcyjnych. Należy używać ostrożnie i sprawdzać aktualizacje ostatecznych specyfikacji.
Czy do badań wytrzymałości na ścinanie i rozciąganie wymagane są specjalne przyrządy pomiarowe?
Tak, norma GB/T 3098.18 definiuje oprzyrządowanie konwencjonalne i arbitrażowe. Oprzyrządowanie arbitrażowe jest rozstrzygające w sporach, z tulejami o twardości co najmniej 700 HV30.
Jak średnica nitu wpływa na obciążenia mechaniczne?
Większe średnice zapewniają większe obciążenia ścinające i rozciągające ze względu na większą powierzchnię. Na przykład średnica 6,4 mm oferuje do 6800 N rozciągania w klasie 40 w porównaniu z mniejszymi rozmiarami.
Jakie materiały są zalecane do stosowania w środowiskach korozyjnych?
Stal nierdzewna klasy 50 i 51, z gatunkami takimi jak 0Cr18Ni9, oferuje doskonałą odporność. Unikaj niedopasowania par, aby zapobiec korozji galwanicznej.