Wprowadzenie do śrub z łbem kulistym i gniazdem sześciokątnym ISO 7380

Norma ISO 7380 określa śruby z łbem walcowym i gniazdem sześciokątnym, które są powszechnie stosowane w zespołach mechanicznych, gdzie wymagane jest gładkie, estetyczne wykończenie. Śruby te charakteryzują się łbem wypukłym i większą powierzchnią nośną w porównaniu ze standardowymi śrubami z gniazdem sześciokątnym, co zapewnia równomierne rozłożenie siły zacisku i zmniejsza ryzyko uszkodzenia powierzchni. W terminologii branżowej są one często określane jako śruby z łbem półokrągłym lub grzybkowym z gniazdem sześciokątnym.

Konstrukcja ta doskonale sprawdza się w zastosowaniach obejmujących profile aluminiowe, ramy maszyn i obudowy elektroniczne, gdzie powszechnie stosowane są wstępnie nagwintowane otwory i pogłębienia stożkowe. Przed montażem należy nagwintować gwinty i wywiercić otwory wstępne, aby umieścić łeb śruby. Zapewnia to bezpieczne mocowanie bez wystających elementów, zachowując integralność strukturalną i estetyczny wygląd.

Z profesjonalnego punktu widzenia, śruby te spełniają międzynarodowe normy, oferując niezawodność w zróżnicowanych warunkach. Ich produkcja metodą kucia na zimno zwiększa wytrzymałość i precyzję, co czyni je preferowanym wyborem w produkcji wielkoseryjnej. Inżynierowie powinni wziąć pod uwagę takie czynniki, jak kompatybilność materiałowa i wymagania dotyczące obciążenia, dobierając te łączniki, aby zoptymalizować ich wydajność i trwałość.

Standardowe specyfikacje i cechy konstrukcyjne

Norma ISO 7380 określa wymagania dotyczące śrub z łbem kulistym i gniazdem sześciokątnym, obejmując wymiary, właściwości mechaniczne i tolerancje. Norma zapewnia zamienność między producentami, a konstrukcja łba zapewnia szerszą powierzchnię styku, co przekłada się na lepszy rozkład obciążenia. Do najważniejszych cech należą zakrzywiony profil łba kulistego, który minimalizuje koncentrację naprężeń na powierzchniach styku, oraz gniazdo sześciokątne umożliwiające efektywne przyłożenie momentu obrotowego za pomocą kluczy imbusowych.

W porównaniu z innymi śrubami z gniazdem sześciokątnym, takimi jak ISO 4762 (z łbem walcowym), ISO 7380 oferuje niższy profil, idealny do montażu w ograniczonej przestrzeni. Śruby są dostępne z gwintami metrycznymi od M3 do M16, z podziałką zgodną z normą ISO 261. Wskazówki dla profesjonalistów: Dokonuj wyboru w oparciu o obciążenia ścinające i rozciągające; w przypadku zastosowań aluminiowych upewnij się, że głębokość gwintu przekracza 1,5-krotność średnicy, aby zapobiec zerwaniu.

Do czynników konstrukcyjnych należą średnica łba (E), wysokość (A), rozmiar gniazda (D) i promień zaokrąglenia (F), które są kluczowe dla kompatybilności i wytrzymałości narzędzia. Elementy te są zgodne z odpowiednikami normy DIN 7380, co ułatwia globalne pozyskiwanie.

Dane wymiarowe i tolerancje

Poniższa tabela zawiera standardowe wymiary śrub z łbem walcowym i gniazdem sześciokątnym ISO 7380, w milimetrach, w oparciu o średnice nominalne od M3 do M16. Wartości te zapewniają precyzyjne dopasowanie i funkcjonalność, z tolerancjami zgodnymi z normą ISO 965 dla gwintów i ISO 4759 dla wymiarów ogólnych.

Średnica nominalnaPoziomE (Średnica główki)A (Wysokość głowy)D (Rozmiar gniazda)F (minimalny promień zaokrąglenia)Długość B
maksminmaksminmaksmin
M30.55.75.41.651.42.0452.021.046-40
M40.77.67.242.21.952.562.521.36-40
M50.89.59.142.752.53.0713.021.568-60
M6110.510.073.334.0844.022.0810-60
M81.251413.574.44.15.0845.022.612-100
M101.517.517.075.55.26.0956.023.1216-100
M121.752120.486.66.248.1158.0254.1620-100
M1622827.488.88.4410.11510.0255.230-100

Wymiary te ułatwiają precyzyjne projektowanie. Tolerancje średnicy łba wynoszą zazwyczaj +0/-0,3 mm, co zapewnia kompatybilność z pogłębiaczami stożkowymi. Dostępne są długości podane w tabeli, z możliwością dostosowania. Wskazówki: Dokładnie zmierz głębokość otworów montażowych, aby uniknąć ich opadania, i użyj suwmiarki do weryfikacji, aby zachować integralność zespołu zgodnie z normami ISO.

Skład i właściwości materiału

Śruby ISO 7380 są powszechnie produkowane z austenitycznych stali nierdzewnych, takich jak SUS304 (AISI 304) i SUS316 (AISI 316), oferując odporność na korozję i wytrzymałość mechaniczną. Poniższa tabela przedstawia ich skład chemiczny w procentach, zgodnie z normami ASTM A276 i JIS G4303:

TworzywoSkład chemiczny (%)
C (węgiel)Mn (mangan)Si (Krzem)P (Fosfor)S (siarka)Ni (nikiel)Mo (molibden)Cr (Chrom)
Stal nierdzewna SUS304≤0,08≤2,00≤1,00≤0,045≤0,038.00-11.0017.00-19.00
Stal nierdzewna SUS316≤0,08≤2,00≤1,00≤0,045≤0,0310.00-14.002.00-3.0016.00-18.00

Stal SUS304 zapewnia dobrą ogólną odporność na korozję i odkształcalność, dzięki czemu nadaje się do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych lub w środowiskach o umiarkowanej agresji. Stal SUS316 oferuje doskonałą odporność na korozję wżerową dzięki zawartości molibdenu, co czyni ją idealną do zastosowań morskich lub w środowisku chemicznym. Jej parametry obejmują wytrzymałość na rozciąganie 500–700 MPa dla klasy A2-70 (SUS304) i 700–900 MPa dla klasy A4-80 (SUS316), zgodnie z normą ISO 3506. Wskazówka: W przypadku zastosowań zewnętrznych należy wybrać stal SUS316, aby wydłużyć jej żywotność; zawsze należy zweryfikować przydatność do stosowania w środowisku za pomocą testów w mgle solnej (ASTM B117).

Normy dotyczące wydajności mechanicznej i momentu obrotowego

Właściwości mechaniczne śrub ISO 7380 są określone w normie ISO 898-1 dla klas własności, zazwyczaj 10.9 dla stali stopowej lub A2-70/A4-70 dla stali nierdzewnej. Gwarantuje to minimalną granicę plastyczności 940 MPa dla 10.9 i 450 MPa dla A2-70, przy wydłużeniu przy zerwaniu przekraczającym 9%, co pozwala na absorbowanie uderzeń.

Normy momentu obrotowego zalecają obciążenia próbne i momenty dokręcania, aby zapobiec uszkodzeniom. Na przykład śruby M6 ze stali A2-70 wymagają momentu obrotowego na sucho wynoszącego 8,9 Nm, regulowanego w warunkach smarowania. Wykresy wydajności wskazują momenty zrywające, których wartości rosną wraz ze średnicą: M3 przy 1,3 Nm do M16 przy 130 Nm.

Wskazówka: Używaj skalibrowanych kluczy dynamometrycznych i zastosuj środek zapobiegający zapiekaniu się stali nierdzewnej, aby uniknąć zatarcia. W miejscach narażonych na wibracje, zastosuj elementy blokujące zgodnie z normą DIN 25201, aby utrzymać napięcie wstępne.

Proces produkcyjny i zapewnienie jakości

Proces produkcyjny wykorzystuje kucie na zimno, gdzie drut formowany jest w łeb i trzonek w temperaturze pokojowej, a następnie walcowany w celu uzyskania precyzyjnego kształtu gwintu. Metoda ta poprawia strukturę ziarna, zwiększając odporność na zmęczenie zgodnie z normą ISO 16426. Obróbka cieplna w przypadku wariantów stopowych pozwala uzyskać pożądaną twardość (33-39 HRC dla twardości 10,9).

Kontrola jakości obejmuje kontrolę wymiarów za pomocą mikrometrów, pomiar gwintów zgodnie z normą ISO 1502 oraz kontrolę wykończenia powierzchni (Ra ≤ 1,6 μm). Badania partii obejmują rozciąganie i twardość zgodnie z normą ISO 6892, co zapewnia zgodność. Wskazówki: Wymagaj od dostawców certyfikatu ISO 9001 i raportów z badań materiałów (MTR) w celu zapewnienia identyfikowalności podzespołów krytycznych.

Wytyczne dotyczące zastosowań i instalacji

Wkręty ISO 7380 idealnie nadają się do profili aluminiowych, montażu mebli i podzespołów samochodowych, gdzie ich szeroki łeb zapobiega ich wyciąganiu. W elektronice służą do mocowania płytek PCB bez uszkadzania powierzchni.

Wskazówki dotyczące instalacji:

  • Wywierć otwory wstępne o średnicy o 0,1 mm większej od średnicy trzpienia.
  • Nagwintuj gwint na pełną głębokość, używając gwintowników ISO 965.
  • Dokręcaj moment obrotowy stopniowo, aby uniknąć uszkodzenia gwintu.
  • W przypadku aluminium należy zastosować wkładki Helicoil, jeśli przewiduje się częsty demontaż.

Porada profesjonalisty: Oblicz siłę zacisku, korzystając ze wzoru F = T / (K * D), gdzie K jest współczynnikiem tarcia (0,2 na sucho), aby zapewnić bezpieczeństwo połączenia bez przeciążenia.

Informacje o cenach

Aktualne ceny rynkowe śrub imbusowych z łbem kulistym ze stali nierdzewnej ISO 7380 różnią się w zależności od rozmiaru, materiału i ilości. Na podstawie najnowszych danych od dostawców, takich jak Accu, Amazon i eBay (stan na 2023 rok), ceny kształtują się następująco:

  • M3 x 6-40 mm (A2): $0,05-$0,20 na sztukę hurtowo (100+), $0,10-$0,50 detalicznie.
  • M4 x 6-40 mm (A2): $0,07-$0,25 hurtowo, $0,15-$0,60 detalicznie.
  • M5 x 8-60 mm (A2): $0.10-$0.30 hurtowo, $0.20-$0.70 detalicznie.
  • M6 x 10-60 mm (A2): $0,15-$0,40 hurtowo, $0,25-$0,80 detalicznie.
  • M8 x 12-100 mm (A2): $0,20-$0,50 hurtowo, $0,30-$1,00 detalicznie.
  • M10 x 16-100 mm (A2): $0,30-$0,70 hurtowo, $0,50-$1,50 detalicznie.
  • M12 x 20-100 mm (A2): $0,50-$1,00 hurtowo, $0,80-$2,00 detalicznie.
  • M16 x 30-100 mm (A2): $1.00-$2.00 hurtowo, $1.50-$3.50 detalicznie.

W przypadku papieru SUS316 (A4) należy doliczyć 20-30%. Ceny ulegają wahaniom; zamówienia hurtowe (ponad 1000 sztuk) oferują rabaty do 50%. Jakość zapewniamy u certyfikowanych dostawców. Wskazówka: Uwzględnij koszty wysyłki i minimalne zamówienie (MOQ); porównaj oferty, aby zoptymalizować koszty i zapewnić zgodność ze standardami.

Często zadawane pytania

Co odróżnia śruby ISO 7380 od śrub ISO 4762?

Norma ISO 7380 ma łeb stożkowy zapewniający większą powierzchnię nośną i niższy profil, natomiast norma ISO 4762 ma łeb cylindryczny do głębszych gniazd. Wybierz odpowiedni w zależności od dostępnej przestrzeni i potrzeb w zakresie rozkładu obciążenia.

Jak dokonać wyboru pomiędzy materiałami SUS304 i SUS316?

SUS304 nadaje się do zastosowań ogólnych; SUS316 do środowisk korozyjnych, takich jak morskie, ze względu na zawartość molibdenu. Należy ocenić narażenie na chlorki i kwasy w celu dokonania optymalnego wyboru.

Jaki moment dokręcania należy stosować do śrub M8 ISO 7380?

W przypadku A2-70, zastosuj moment dokręcania 18-22 Nm na sucho. Skorzystaj z tabel momentów dokręcania i dostosuj smarowanie, aby zapobiec zatarciom lub niedokręceniu.

Czy dostępne są niestandardowe długości śrub ISO 7380?

Tak, poza standardowym zakresem 6–100 mm, ale należy zachować współczynniki zaangażowania gwintu zgodne z normami ISO, aby zagwarantować wytrzymałość.

Jak ceny zmieniają się w zależności od ilości?

Hurtowe zamówienie (ponad 1000 sztuk) obniża koszty o 30–50%; np. M6 w cenie $0,15 w hurcie w porównaniu z $0,25 w sprzedaży detalicznej. Zawsze proś o wycenę, aby uzyskać dokładne ceny.

Niniejsza treść jest zgodna z normą ISO 7380 i powiązanymi normami w celach informacyjnych. Szczegółowe informacje na temat zastosowań można znaleźć w oficjalnych dokumentach.