Pengenalan kepada Piawaian GB/T 3098.16
Piawaian ini menentukan sifat mekanikal skru set keluli tahan karat dan pengikat bukan tegangan yang serupa, dengan memberi tumpuan kepada gred austenit. Ia memastikan kebolehpercayaan dalam persekitaran menghakis, seperti aplikasi marin atau kimia, dengan menentukan komposisi kimia dan kriteria prestasi. Pematuhan dengan GB/T 3098.16-2014 menjamin pengikat menahan tekanan operasi tanpa kegagalan.
Jurutera harus merujuk perkara ini untuk memilih bahan yang mengimbangi rintangan kakisan dan kekuatan mekanikal, mencegah masalah seperti kakisan antara butiran melalui pilihan aloi yang sesuai.
Komposisi Kimia
Komposisi kimia untuk kumpulan keluli tahan karat austenit yang digunakan dalam skru set digariskan dalam Jadual 2, selaras dengan GB/T 3098.6-2014. Pengilang memilih dalam julat yang ditentukan melainkan dipersetujui sebaliknya. Untuk aplikasi yang mudah kakisan antara butiran, uji setiap GB/T 4334 dan lebih suka kumpulan A3/A5 yang distabilkan atau kumpulan A2/A4 rendah karbon (≤0.03%).
- Komposisi memaksimumkan rintangan kakisan sambil mengekalkan kebolehbentukan.
- Pelarasan seperti penggantian sulfur dengan selenium meningkatkan kebolehmesinan dalam kumpulan A1.
- Penstabilan dengan titanium atau niobium menghalang pemendakan karbida.
| Jenis | Kumpulan | Komposisi Kimia (pecahan jisim) / %seorang | Nota | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C | Si | Mn | P | S | Cr | Bulan | Ni | Cu | |||
| Austenitik | A1 | 0.12 | 1 | 6.5 | 0.2 | 0.15~0.35 | 16~19 | 0.7 | 5~10 | 1.75~2.25 | b, c, d |
| A2 | 0.1 | 1 | 2 | 0.05 | 0.03 | 15~20 | —e | 8~19 | 4 | f, g | |
| A3 | 0.08 | 1 | 2 | 0.045 | 0.03 | 17~19 | —e | 9~12 | 1 | h | |
| A4 | 0.08 | 1 | 2 | 0.045 | 0.03 | 16~18.5 | 2~3 | 10~15 | 4 | g, saya | |
| A5 | 0.08 | 1 | 2 | 0.045 | 0.03 | 16~18.5 | 2~3 | 10.5~14 | 1 | h, saya | |
seorang Nilai maksimum melainkan dinyatakan sebaliknya.
b Sulfur boleh digantikan dengan selenium.
c Jika kandungan nikel di bawah 8%, kandungan mangan minimum hendaklah 5%.
d Jika kandungan nikel melebihi 8%, tiada kandungan kuprum minimum dinyatakan.
e Kandungan molibdenum boleh ditambah mengikut budi bicara pengilang; nyatakan had jika perlu.
f Jika kandungan kromium di bawah 17%, kandungan nikel minimum hendaklah 12%.
g Bagi keluli tahan karat dengan karbon maksimum 0.03%, nitrogen mungkin mencapai 0.22%.
h Untuk penstabilan, titanium ≥ (5×C%) hingga 0.8%, atau niobium/tantalum ≥ (10×C%) hingga 1.0%.
saya Untuk diameter yang lebih besar, karbon boleh ditingkatkan kepada 0.12% untuk mencapai sifat-sifatnya.
Sifat Mekanikal
Keperluan Am
Skru tetap mesti memenuhi nilai dalam Jadual 3 dan 4 untuk penerimaan. Ciri-ciri ini memastikan ketahanan di bawah permintaan tork dan kekerasan dalam aplikasi pemasangan.
- Sahkan melalui ujian tertentu untuk prestasi yang konsisten.
- Berkenaan dengan kelas kekerasan 12H dan 21H.
Tork Terjamin untuk Skru Set Soket
Skru set soket mematuhi tork minimum dalam Jadual 3, diuji pada panjang tertentu untuk mensimulasikan penggunaan dunia sebenar.
| Diameter Benang Nominal d | Tempoh Ujian Minimumseorang / mm | Kelas Kekerasan | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Titik Rata | Titik Kon | Dog Point | Titik Piala | 12H | 21H | |
| 1.6 | 2.5 | 3 | 3 | 2.5 | 0.03 | 0.05 |
| 2 | 4 | 4 | 4 | 3 | 0.06 | 0.1 |
| 2.5 | 4 | 4 | 5 | 4 | 0.18 | 0.3 |
| 3 | 4 | 5 | 6 | 5 | 0.25 | 0.42 |
| 4 | 5 | 6 | 8 | 6 | 0.8 | 1.4 |
| 5 | 6 | 8 | 8 | 6 | 1.7 | 2.8 |
| 6 | 8 | 8 | 10 | 8 | 3 | 5 |
| 8 | 10 | 10 | 12 | 10 | 7 | 12 |
| 10 | 12 | 12 | 16 | 12 | 14 | 24 |
| 12 | 16 | 16 | 20 | 16 | 25 | 42 |
| 16 | 20 | 20 | 25 | 20 | 63 | 105 |
| 20 | 25 | 25 | 30 | 25 | 126 | 210 |
| 24 | 30 | 30 | 35 | 30 | 200 | 332 |
seorang Panjang minimum sepadan dengan sekurang-kurangnya satu kedalaman soket penuh mengikut piawaian produk.
Keperluan Kekerasan
Skru tetap mesti mencapai tahap kekerasan dalam Jadual 4, yang penting untuk rintangan haus dan kapasiti galas beban.
| Kekerasan | Kelas Kekerasan | |
|---|---|---|
| 12H | 21H | |
| Kekerasan Vickers HV | 125~209 | ≥210 |
| Kekerasan Brinell HB | 123~213 | ≥214 |
| Kekerasan Rockwell HRB | 70~95 | ≥96 |
Ujian Kekerasan
Jalankan ujian mengikut GB/T 231.1 (HB), GB/T 230.1 (HRB), atau GB/T 4340.1 (HV). Dalam pertikaian, gunakan Vickers sebagai asas. Ikuti prosedur daripada GB/T 3098.3 untuk ketepatan.
- Pastikan penyediaan permukaan mengelakkan perubahan hasil.
- Uji pelbagai titik untuk keseragaman dalam kelompok pengeluaran.
Lampiran
Lampiran B: Komposisi Keluli Tahan Karat Austenit (daripada ISO 683-13:1986)
Lampiran bermaklumat ini menyediakan komposisi terperinci untuk keluli austenit, membantu dalam pemilihan bahan untuk persekitaran tertentu.
| Jenis Keluliseorang | Komposisi Kimiab (pecahan jisim) / % | Penetapan Kumpuland | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C | Si maks | Mn maks | P maks | S | N | Cr | Bulan | Nb | Nic | Se min | Ti | Cu | ||
| 10 | 0.030 maksimum | 1 | 2 | 0.045 | 0.030 maksimum | — | 17.0~19.0 | — | — | 9.0~12.0 | — | — | — | A2e |
| 19aN | 0.030 maksimum | 1 | 2 | 0.045 | 0.030 maksimum | 0.12~0.22 | 16.5~18.5 | 2.5~3.0 | — | 11.5~14.5 | — | — | — | A4e |
Nota daripada lampiran: Nombor jenis adalah sementara; tiada penambahan elemen yang tidak disenaraikan tanpa persetujuan; mencegah pencemaran skrap.
Lampiran C: Keluli Tahan Karat Austenit untuk Pengepalaan Sejuk dan Pengekstrusian (daripada ISO 4954:1993)
Lampiran ini menyenaraikan komposisi yang dioptimumkan untuk proses pembentukan sejuk, memastikan kebolehkerjaan tanpa menjejaskan kekuatan.
| Penamaan Jenis Keluliseorang | Komposisi Kimiab (pecahan jisim) / % | Penetapan Kumpulanc | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tidak. | Nama | ISO 4954:1979 | C | Si maks | Mn maks | P maks | S maks | Cr | Bulan | Ni | Lain-lain | |
| 78 | X 2 CrNi 18 10 E | D20 | ≤0.030 | 1 | 2 | 0.045 | 0.03 | 17.0~19.0 | — | 9.0~12.0 | — | A2d |
| 88 | X 3 CrNiCu 18 9 3 E | D32 | ≤0.04 | 1 | 2 | 0.045 | 0.03 | 17.0~19.0 | — | 8.5~10.5 | Cu:3.00~4.00 | A2 |
Nota: Penamaan termasuk nombor berjujukan dan nama ISO; tiada penambahan elemen yang tidak tersenarai; mencegah pencemaran untuk sifat optimum.
Lampiran E: Kebolehtelapan Magnet Relatif Keluli Tahan Karat Austenit
Untuk aplikasi sensitif magnet, rujuk pakar metalurgi. Keluli austenit tidak magnet dalam keadaan larutan anil tetapi mungkin menjadi magnet selepas kerja sejuk. Kebolehtelapan relatif μr mengukur kemagnetan; nilai berhampiran 1 menunjukkan kebolehtelapan yang rendah.
- Contoh: A2: μr ≈1.8
- A4: μr ≈1.015
- A4L: μr ≈1.005
- F1: μr ≈5
Gunakan dalam elektronik atau peranti perubatan di mana kemagnetan rendah adalah penting.
Soalan Lazim
Kumpulan keluli tahan karat yang manakah disyorkan untuk rintangan kakisan antara butiran?
Lebih suka kumpulan A3 atau A5 yang distabilkan, atau A2/A4 rendah karbon dengan karbon ≤0.03%. Uji setiap GB/T 4334 untuk mengesahkan kesesuaian dalam persekitaran yang agresif.
Bagaimanakah kerja sejuk mempengaruhi sifat magnet skru tetap?
Ubah bentuk sejuk boleh menyebabkan kemagnetan dalam keluli austenit. Pilih gred kebolehtelapan rendah seperti A4L untuk aplikasi yang memerlukan pengikat bukan magnet.
Bagaimana jika keputusan ujian kekerasan berada di luar julat Jadual 4?
Tolak kelompok tersebut kerana ia mungkin menunjukkan rawatan haba yang tidak betul. Uji semula menggunakan kaedah Vickers sebagai pengadil dan siasat proses pembuatan.
Bolehkah komposisi kimia dilaraskan melebihi Jadual 2?
Hanya dengan persetujuan antara pembeli dan pengilang. Perubahan yang tidak dibenarkan berisiko menjejaskan rintangan kakisan atau integriti mekanikal.
Mengapakah perlu dinyatakan panjang ujian minimum untuk ujian tork?
Untuk memastikan soket disambungkan sepenuhnya, mensimulasikan penggunaan sebenar dan mencegah kegagalan pramatang akibat cengkaman yang tidak mencukupi semasa pemasangan.
Bagaimana untuk memilih antara kelas kekerasan 12H dan 21H?
12H untuk aplikasi tahan kakisan umum; 21H untuk keperluan kekuatan yang lebih tinggi, seperti pemasangan yang mudah bergetar, mengimbangi ketahanan dan kekerasan.