Johdanto

GB/T 3098.8 määrittelee -200 ℃ - +700 ℃ lämpötila-alueella toimivien pulttiliitosten kiinnittimien mekaaniset ominaisuudet, materiaalit, testaus, tunnistemerkit ja merkinnät. Tämä standardi koskee austeniittisista ruostumattomista teräksistä, teräksistä ja nikkeliseoksista valmistettuja pultteja, ruuveja, tappeja ja muttereita, mikä varmistaa luotettavuuden äärimmäisissä lämpötiloissa, kuten kryogeenisissä sovelluksissa ja korkean lämpötilan teollisuusympäristöissä.

Standardi korostaa asiaankuuluvien asiakirjojen, kuten GB/T 3098.6:n, GB/T 3098.15:n ja DIN EN 10269:n, noudattamista materiaalien suorituskyvyn ja lämpökäsittelyolosuhteiden osalta. Se antaa ohjeita mekaanisista suorituskykyluokista, tarkastusmenetelmistä ja yhteensopivista materiaalipareista täyden kuormankantokyvyn saavuttamiseksi kiinnityskokoonpanoissa.

Mekaaniset ominaisuudet

Austeniittisista teräksistä valmistettujen kiinnittimien, joiden vähimmäislämpötiloja ovat -200 ℃, teräsryhmät ja suorituskykyluokat on esitetty taulukossa 1. Materiaaliominaisuuksien on oltava GB/T 3098.6- ja GB/T 3098.15 -standardien mukaisia.

Jatkuvan käyttölämpötilan vähimmäisarvo (noin)TeräsryhmäaSuorituskykyluokka – PultitSuorituskykyluokka – Pähkinät
-60 ℃bA2L-taso5050
A2
A370
-200 ℃cA4L70
A480
A5

Huomautus: Näitä rajoja korkeammilla lämpötiloilla ei ole vaikutusta käyttöön. Näiden rajojen alapuolella vaaditaan suorituskykytestejä olosuhteiden mukaan.
a Kuparipitoisuus ≤1% (GB/T 3098.6:n ja GB/T 3098.15:n mukaan).
b Kantapulteille.
c Nastoille.

Taulukossa 2 on esitetty DIN EN 10269 -standardin mukaiset teräs- ja nikkeliseoskiinnittimien soveltuvat käyttölämpötilat, jotka soveltuvat jopa +700 ℃:n lämpötiloihin. Materiaaliominaisuuksien on oltava DIN EN 10269 -standardin taulukon 4 mukaisia ​​lämpökäsittelytilojen osalta. Viitetiedot 0,2%:n vetolujuudesta korotetuissa lämpötiloissa, virumismurtolujuudesta ja relaksaatio-ominaisuuksista on esitetty DIN EN 10269 -taulukoissa 5, C.1 ja D.1.

minLyhytaikainena maksPitkäaikainenb maksLyhenneMääräLuokkaKuntoPultin ja/tai mutterin kovuus / HV
minmaks
-120 ℃//Tietokanta1.568X12Ni5+NT157203
+QT173235
/400 ℃500 ℃Yd1.1181C35E+N150200
/400 ℃500 ℃YK1.1181C35E+QT165210
/400 ℃/YB1.551135B2g+QT165210
-60 ℃500 ℃550 ℃KG1.721825CrMo4+QT195240
-100 ℃500 ℃/GC1.722542CrMo4+QT275337
/500 ℃550 ℃GA1.770921CrMoV5-7+QT225272
/600 ℃550 ℃Iso-Britannia1.771140CrMoV46+QT272320
/550 ℃600 ℃Ve1.4923X22CrMoV12-1+QT1e256303
/550 ℃600 ℃VHf1.4923X22CrMoV12-1+QT2f287367
/600 ℃600 ℃VW1.4913X19CrMoNbVN11-1+QT287367
/650 ℃670 ℃S1.4986X7CrNiMoBNb16-16+WW+P210272
-196 ℃650 ℃650 ℃SD-kortti1.498X6NiCrTiMoVB25-15-2+AT+P287367
-196 ℃650 ℃800 ℃SB2.4952NiCr20TiAl+AT+P320417

Huomautus:
a Myötörajan ja vetolujuuden ylälämpötilaraja.
b Virumis- ja murtolujuuden ylälämpötilaraja.
Olosuhteet standardin DIN EN 10269 taulukon 4 mukaisesti: +N (normalisoitu); +NT (normalisoitu ja päästetty); +QT (sammutettu ja päästetty); +WW (lämminmuokattu); +AT (liuoshehkutettu); +P (erkautuslujitettu).
d Vain pähkinöille.
e Lyhenne V standardin DIN EN 10269 mukaan, materiaali X22CrMoV12-1, vetolujuus R 0,2%p0.2 ≥ 600 N/mm² (+QT1).
f Lyhenne VH standardin DIN EN 10269 mukaan, materiaali X22CrMoV12-1, vetolujuus R 0,2%p0.2 ≥ 600 N/mm² (+QT2).
g Katso myös VdTÜV-materiaalilomake WB 490.

Pulttiliitosten kuormankantokyky

Yleiset vaatimukset

Pultti-mutterikokoonpanon katsotaan kantavan täyden kuorman, jos se täyttää seuraavat vaatimukset:
– Sekä pultti että mutteri ovat täysin kantavia, mutterin korkeuden ollessa vähintään tyyppiä 1 karkeilla kierteillä tai tyyppiä 2 hienoilla kierteillä.
– Sopivat kierretoleranssit, esim. 6H/6g.
– Mutterimateriaalin vetolujuus vähintään 70% ja pulttimateriaalin vetolujuus.
– Rationaalinen materiaalien yhteensovitus taulukon 3 mukaisesti.
Huomautus: Jos käytetään kuormaa kantavia holkkeja, on suositeltavaa käyttää samaa materiaalia kuin pultissa.

Pultti- ja mutterimateriaalien järkevä yhteensovittaminen

PultitPähkinät todiste stressistäa Sp / (N/mm²)
Austeniittisen ruostumattoman teräksen suorituskykyluokatTeräs- ja nikkeliseoksetKarkea kierretyyppi 1Hienokierretyyppi 2
PähkinätKategoria5070TietokantaYKYBKGGAIso-BritanniaGCVVHVWSSD-korttiSBKarkeaHieno
Austeniittisen ruostumattoman teräksen suorituskykyluokat50629b725b
70800b875b
80886b950b
PultitVetolujuus Rm / (N/mm²)maks710650650750850100010609501050105085011501300
min5007005305005006007008508608009009006509001000

Huomautus: ● Ensisijainen osuma; ○ Sallittu osuma; – Ei suositella.
a Koestusjännitys tarkoittaa, että testikaran kovuus on suurempi kuin vastaavan pultin kovuus, mutta suurempi kuin korkeimman luokan pultin vähimmäisvetolujuus.
b Kohonnut vetolujuus täyskuormaa kantavien muttereiden tunnistamiseksi standardin GB/T 3098.15 mukaisesti.

Karkeakierteisten pulttien vähimmäisvetokuormitukset (taulukko 4a)

Kierteen koko dJännitysalue As,nom / mm²Austeniittiset ruostumattomat teräksetTeräs- ja nikkeliseokset
5070TietokantaYK/YBKGGAIso-BritanniaGCVVH/VWSSD-korttiSB
M35.032.523.522.672.523.023.524.284.334.024.533.274.535.03

Täysi kuormaa kantavat pultit

Pultit ovat täysin kantavia, jos ne saavuttavat taulukoiden 4a tai 5a mukaiset vähimmäisvetokuormitukset ja murtuma tapahtuu vapaassa kierteisessä osassa tai kierteettömässä varressa standardin GB/T 3098.1 tai GB/T 3098.6 mukaisesti.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Mitä materiaaleja suositellaan kiinnikkeille -200 ℃:n lämpötilassa?
Austeniittiset teräkset, kuten A4L, A4 ja A5, joiden suorituskykyluokat ovat 70 tai 80 taulukon 1 mukaisesti, mikä varmistaa GB/T 3098.6:n ja GB/T 3098.15:n vaatimustenmukaisuuden kryogeenisissä olosuhteissa.
Miten valitsen sopivat pultti- ja mutterimateriaalit korkean lämpötilan sovelluksiin?
Katso taulukosta 3 rationaaliset parit. Suositeltavat parit (●) varmistavat optimaalisen suorituskyvyn; varmista, että mutterin vetolujuus on vähintään 70% pultin vetolujuudesta ja että kierteiden toleranssit ovat asianmukaiset, kuten 6H/6g.
Mitä testejä vaaditaan kiinnikkeille, jotka toimivat alle määriteltyjen vähimmäislämpötilojen?
Suorituskykytestit, jotka perustuvat tiettyihin käyttöolosuhteisiin, mukaan lukien isku- ja vetolujuustestit, joilla varmistetaan eheys standardin rajojen ulkopuolella.
Onko nikkeliseoskiinnittimille erityisiä lämpökäsittelyvaatimuksia?
Kyllä, olosuhteet kuten +AT+P teräkselle, kuten SB ja SD, standardin DIN EN 10269 taulukon 4 mukaisesti, kovuusvälit on määritelty taulukossa 2.
Miten kokoonpanojen täysi kuormankantokyky todennetaan?
Vetoluokituksen avulla saavutetaan taulukoissa 4a/5a annetut pulttien vähimmäiskuormitukset ja muttereiden vähimmäiskuormitukset taulukoissa 4b/5b annetut vähimmäiskuormitukset, ja murtumien paikat tarkistetaan asiaankuuluvien GB/T-standardien mukaisesti.
Mitä merkitystä kohonneella vetolujuudella on austeniittisille muttereille?
Se mahdollistaa täysin kantavien muttereiden tunnistamisen, erityisesti pientuotantona, ja kompensoi kylmämuokkauksesta johtuvia materiaalien epähomogeenisuuksia.