Wprowadzenie do śrub z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym DIN 912
Norma DIN 912 określa śruby z łbem walcowym i gniazdem sześciokątnym, powszechnie stosowane w inżynierii mechanicznej ze względu na ich wysoką wytrzymałość i precyzyjne możliwości mocowania. Śruby te posiadają łeb walcowy z gniazdem sześciokątnym, co umożliwia zastosowanie wysokiego momentu obrotowego w ograniczonej przestrzeni. Norma jest również częściowo zgodna z normą GB 70 w Chinach, zapewniając globalną kompatybilność.
Wygląd zewnętrzny obejmuje gładki, cylindryczny łeb, często z radełkowaniem dla lepszego chwytu podczas ręcznego przenoszenia, choć dostępne są wersje bez radełkowania, spełniające szczególne wymagania estetyczne lub funkcjonalne. Radełkowane łby zapewniają lepszą jakość montażu, redukując poślizg. Jako najpopularniejszy rodzaj śruby z gniazdem sześciokątnym, DIN 912 jest niezbędny w zespołach wymagających montażu płaskiego i dużej siły zacisku.
Materiały zazwyczaj obejmują stal nierdzewną SUS304 i SUS316 ze względu na odporność na korozję lub stal węglową w klasach 4.8, 8.8 i 12.9 o różnym poziomie wytrzymałości. Każda śruba przechodzi rygorystyczną kontrolę, w tym testy sprawdzające zgodność gwintu. Niniejszy wstęp stanowi podstawę do zrozumienia ich roli w niezawodnych połączeniach mechanicznych, kładąc nacisk na przestrzeganie norm bezpieczeństwa i wydajności.
Cechy i warianty projektu
Śruby DIN 912 charakteryzują się cylindryczną konstrukcją łba, która zapewnia gładkie, płaskie wykończenie, odpowiednie dla obrabiarek i części samochodowych. Wewnętrzne gniazdo sześciokątne umożliwia efektywne przenoszenie momentu obrotowego za pomocą kluczy imbusowych, minimalizując uszkodzenia zewnętrzne. Dostępne są wersje z pełnym i częściowym gwintem (półgwintowym), przy czym gwinty częściowe są niestandardowe, ale przydatne w zastosowaniach wymagających gładkiego trzpienia dla zapewnienia odporności na ścinanie.
Dostępne są głowice radełkowane, ułatwiające dokręcanie ręczne, oraz nieradełkowane, zapewniające lepszą estetykę. Wgłębienie jest precyzyjnie obrobione zgodnie z tolerancjami DIN 912, co zapewnia dopasowanie narzędzia bez jego zdzierania. Profesjonalne wskazówki: Wybierz gwint pełny, aby zapewnić maksymalną przyczepność w cienkich materiałach, oraz gwint częściowy w przypadku połączeń śrubowych, w których część bez gwintu przenosi obciążenia ścinające. Zawsze sprawdzaj kompatybilność z częściami współpracującymi, aby uniknąć zatarć w zastosowaniach ze stali nierdzewnej.
Warianty stali węglowej oferują stopniowaną wytrzymałość: 4,8 do zastosowań ogólnych, 8,8 do średnich obciążeń i 12,9 do środowisk o wysokim naprężeniu, zgodnie z normą ISO 898-1. Wersje ze stali nierdzewnej stawiają na trwałość w środowiskach korozyjnych. Te cechy sprawiają, że norma DIN 912 jest uniwersalna, ale właściwy dobór wariantu ma kluczowe znaczenie dla optymalnej wydajności i trwałości.
Specyfikacje wymiarowe i tolerancje
Specyfikacje wymiarowe śrub z łbem imbusowym DIN 912 są szczegółowo opisane w rozmiarach metrycznych od M3 do M30, co zapewnia precyzję w projektach inżynieryjnych. Kluczowe parametry obejmują średnicę nominalną (C), skok (P), długość odniesienia (B), średnicę łba (E), wysokość łba (A), szerokość gniazda (D) i promień przejścia (F). Poniższa tabela zawiera dokładne dane w milimetrach, zweryfikowane zgodnie z normami DIN 912:
| Średnica nominalna C | Skok P | B | mi | A | D | F min | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| maks | min | maks | min | maks | min | ||||
| M3 | 0.5 | 18 | 5.68 | 5.32 | 3 | 2.86 | 2.58 | 2.52 | 1.3 |
| M4 | 0.7 | 20 | 7.22 | 6.78 | 4 | 3.82 | 3.08 | 3.02 | 2 |
| M5 | 0.8 | 22 | 8.72 | 8.28 | 5 | 4.82 | 4.095 | 4.02 | 2.5 |
| M6 | 1 | 24 | 10.22 | 9.78 | 6 | 5.7 | 5.14 | 5.02 | 3 |
| M8 | 1.25 | 28 | 13.27 | 12.73 | 8 | 7.64 | 6.14 | 6.02 | 4 |
| M10 | 1.5 | 32 | 16.27 | 15.73 | 10 | 9.64 | 8.175 | 8.025 | 5 |
| M12 | 1.75 | 36 | 18.27 | 17.73 | 12 | 11.57 | 10.175 | 10.025 | 6 |
| M14 | 2 | 40 | 21.33 | 20.67 | 14 | 13.57 | 12.212 | 12.032 | 7 |
| M16 | 2 | 44 | 24.33 | 23.67 | 16 | 15.57 | 14.217 | 14.032 | 8 |
| M20 | 2.5 | 52 | 30.33 | 29.67 | 20 | 19.48 | 17.23 | 17.05 | 10 |
| M24 | 3 | 60 | 36.3 | 35.61 | 24 | 23.48 | 19.275 | 19.065 | 12 |
| M30 | 3.5 | 72 | 45.3 | 44.61 | 30 | 29.48 | 22.275 | 22.065 | 15.5 |
Tolerancje gwintów to klasa 6g, a średnic trzpienia h13, zgodnie z normą DIN 912. Specyfikacje te umożliwiają precyzyjne modelowanie CAD i zamawianie. Wskazówka: W przypadku zastosowań wymagających wysokiej precyzji należy zmierzyć wysokość łba (A), aby zapewnić płaską powierzchnię montażu; odchylenia mogą prowadzić do problemów z montażem. Do weryfikacji zgodności z tolerancją należy używać mikrometrów.
Skład i właściwości materiału
Śruby DIN 912 są produkowane z wysokiej jakości materiałów, aby sprostać wysokim wymaganiom mechanicznym i środowiskowym. Dostępne są wersje ze stali nierdzewnej SUS304 i SUS316, a gatunki stali węglowej od 4,8 do 12,9. Skład chemiczny stali nierdzewnej, zgodnie z normami ASTM A276 i JIS G4303, przedstawia się następująco:
| Tworzywo | Skład chemiczny (%) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C | Mn | Si | P | S | Ni | Mo | Cr | |
| Stal nierdzewna SUS304 | ≤0,08 | ≤2,00 | ≤1,00 | ≤0,045 | ≤0,03 | 8.00-11.00 | – | 17.00-19.00 |
| Stal nierdzewna SUS316 | ≤0,08 | ≤2,00 | ≤1,00 | ≤0,045 | ≤0,03 | 10.00-14.00 | 2.00-3.00 | 16.00-18.00 |
Stal SUS304 charakteryzuje się dobrą odpornością na korozję i spawalnością, co czyni ją odpowiednią do maszyn ogólnego przeznaczenia. Stal SUS316 zapewnia zwiększoną odporność na wżery dzięki zawartości molibdenu, co czyni ją idealną do zastosowań morskich i chemicznych. Gatunki stali węglowej: 4,8 (wytrzymałość na rozciąganie 400 MPa), 8,8 (800 MPa), 12,9 (1200 MPa) zgodnie z normą ISO 898-1. Do jej właściwości należą twardość (HV 120-250 dla stali nierdzewnej) i granica plastyczności. Wskazówka: W środowiskach zawierających chlorki należy wybrać stal SUS316; w przypadku stali węglowej należy nałożyć powłoki, takie jak cynk, aby zapobiec rdzewieniu, co zapewnia zgodność z normą ASTM F1941.
Proces produkcyjny i kontrola jakości
Produkcja śrub DIN 912 obejmuje kucie na zimno, w którym drut jest formowany w celu uformowania cylindrycznej nakrętki i gniazda sześciokątnego, a następnie walcowanie gwintu w celu zapewnienia dokładności i wytrzymałości. Proces ten udoskonala strukturę ziarna, zwiększając odporność na zmęczenie zgodnie z normą DIN 267-13. W przypadku stali nierdzewnej, czyszczenie po formowaniu rozjaśnia powierzchnię, natomiast stal węglowa jest poddawana galwanizacji w kolorach takich jak czarny tlenek lub cynk, zgodnie z normą ASTM B633.
Kontrola jakości obejmuje kontrolę 100% z użyciem sprawdzianów przechodnich/nieprzechodnich do gwintów, kontrolę wymiarów za pomocą komparatorów optycznych oraz badanie twardości zgodnie z normą ISO 6508. Partie są testowane pod kątem wytrzymałości na rozciąganie i wydłużenia. Profesjonalne doradztwo: Nalegaj na dostawców z certyfikatem ISO 9001; przeprowadzaj kontrole przychodzące w celu weryfikacji materiału i wymiarów, zapobiegając awariom montażowym w krytycznych zastosowaniach, takich jak przemysł lotniczy i motoryzacyjny.
Normy dotyczące wydajności mechanicznej i momentu obrotowego
Wytrzymałość mechaniczna śrub DIN 912 jest oceniana według klas własności: stal nierdzewna A2-70 (wytrzymałość na rozciąganie 700 MPa) lub A4-80 (wytrzymałość na rozciąganie 800 MPa), a stal węglowa 12,9 oferuje wytrzymałość na rozciąganie 1220 MPa. Parametry wytrzymałości obejmują obciążenie próbne i wytrzymałość na ścinanie, co gwarantuje niezawodność pod obciążeniami dynamicznymi.
Normy momentu obrotowego określają maksymalne wartości zapobiegające zerwaniu: M3 przy 1,5 Nm, M10 przy 65 Nm dla klasy 12,9. Tabele przedstawiają momenty obrotowe dla suchych i smarowanych łożysk. Wskazówka: Używaj kluczy dynamometrycznych skalibrowanych zgodnie z normą ISO 6789; w przypadku stali nierdzewnej zastosuj środek zapobiegający zapiekaniu się, aby zmniejszyć współczynnik tarcia z 0,2 do 0,12, zapobiegając zatarciom i zapewniając stałe napięcie wstępne.
Zastosowania i wytyczne dotyczące użytkowania
Śruby DIN 912 są szeroko stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym, budowlanym i elektronicznym ze względu na wysoką wytrzymałość i kompaktową konstrukcję. W motoryzacji służą do mocowania elementów silników; w budownictwie do mocowania ram konstrukcyjnych; w maszynach do montażu precyzyjnych narzędzi.
Wskazówki dotyczące użytkowania:
- Upewnij się, że głębokość otworu pozwala na pełne wkręcenie gwintu.
- Aby uniknąć wyślizgnięcia się klucza, należy używać odpowiedniego rozmiaru kluczy imbusowych.
- W przypadku drgań należy zastosować podkładki zabezpieczające zgodnie z normą DIN 25201.
- W obszarach narażonych na korozję należy wybrać materiał SUS316 i regularnie go sprawdzać.
Porada profesjonalisty: Oblicz wymagany moment obrotowy, korzystając ze wzoru T = K * F * D, gdzie K to 0,2, F to napięcie wstępne, a D to średnica, aby zoptymalizować wytrzymałość połączenia, nie przekraczając ograniczeń materiałowych.
Często zadawane pytania
Jaka jest różnica pomiędzy śrubami DIN 912 z pełnym gwintem i śrubami z częściowym gwintem?
Pełny gwint zapewnia maksymalną przyczepność na całej długości; gwint częściowy (niestandardowy) zapewnia gładki trzpień na ścinanie, idealny w połączeniach śrubowych. Wybierz w zależności od rodzaju obciążenia.
Jak wypadają materiały SUS304 i SUS316 pod względem odporności na korozję?
SUS304 nadaje się do zastosowań ogólnych; SUS316, z dodatkiem molibdenu, jest odporny na korozję wżerową w obecności chlorków. Wybierz SUS316 do środowisk morskich lub chemicznych.
Jaki moment dokręcania należy zastosować do śrub M8 DIN 912 o klasie 12.9?
Na sucho zastosuj moment 30-35 Nm; zmniejsz o 20% ze smarem. Używaj skalibrowanych narzędzi, aby zapobiec nadmiernemu dokręcaniu i uszkodzeniu.
Czy w przypadku śrub DIN 912 konieczne jest zastosowanie łbów radełkowanych?
Radełkowane ułatwiają obsługę; nieradełkowane poprawiają estetykę. Priorytetem jest radełkowanie, aby zapewnić jakość w montażu ręcznym, aby zmniejszyć poślizg.
Czy śruby DIN 912 można stosować w zastosowaniach wysokotemperaturowych?
Tak, do 800°C dla SUS316, ale wytrzymałość spada powyżej 400°C. Informacje na temat właściwości po uwzględnieniu temperatury można znaleźć w normie ISO 3506.